Εσωτερική αξιολόγηση-σχέδια δρασης 2023-24

Καλοκαιρινή γιορτή

προσκληση 1 1

Με πολύ χαρά και κέφι γιορτάσαμε το τέλος της σχολικής χρονιάς. Μικροί και μεγάλοι απόλαυσαν τα έργα των παιδιών στο μουσείο της Τέχνης που έλαβε χώρα στην αίθουσα του νηπιαγωγείου. Στη συνέχεια ξεκίνησε η εκδήλωση. Τα παιδιά έπαιξαν ρυθμικά ένα τραγούδι με μαράκες και χόρεψαν ένα αγγλικό τραγούδι που αγάπησαν πολύ από το μάθημα των Αγγλικών.
καλοκαιρινή γιορτη
3dac8cfc b5d5 4b93 8344 7399e227b8cb 1

σποτάκι γιορτής

Εργαστήρια Δεξιοτήτων

Ολοκληρώθηκαν με επιτυχία τα 4 εργαστήρια δεξιοτήτων κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς, τα οποία ήταν:

•  «Είμαι εγώ! Είμαι μοναδικός !!» του τομέα “Ζω καλύτερα – Ευ Ζην”: 1.Ψυχική και Συναισθηματική Υγεία – Πρόληψη:  Ευαισθητοποίηση σε θέματα αναπηρίας και ευαλωτότητας
  • «Θάλα-SoS-α χωρίς πλαστικά» του τομέα “Φροντίζω το Περιβάλλον”: 1. Οικολογία – Παγκόσμια και τοπική Φυσική κληρονομιά.
  • «Αλληλοσεβασμός και Διαφορετικότητα στο Νηπιαγωγείο» του τομέα “Ενδιαφέρομαι και Ενεργώ-Κοινωνική Συναίσθηση και Ευθύνη”: 1. Συμπερίληψη: Αλληλοσεβασμός, Διαφορετικότητα
  • «Οι μικροί εξερευνητές» του τομέα “Δημιουργώ και Καινοτομώ–Δημιουργική Σκέψη και Πρωτοβουλία”: 1. STEM/Eκπαιδευτική Ρομποτική.
  • Μέσα σε αυτά πραγματοποιήθηκαν οι Δράσεις: 1.Παρακολούθηση της θεατρικής παράστασης «παράλληλες κίτρινες γραμμές» για τη διαφορετικότητα στις 25/1/2024     2. Επίσκεψη στο σχολείο μας υπεύθυνου από τη ΔΕΔΙΣΑ στις 14/3/2024
  • Ανώνυμο σχέδιο 2

Πάσχα

Υποδεχθήκαμε με χαρά τη μεγάλη Χριστιανική γιορτή του Πάσχα. Τα παιδιά έμαθαν τα έθιμα μας βιωματικά. Βάψαμε αυγά, φτιάξαμε κατασκευές και λαζαράκια.

Προσθέστε λίγο κείμενο

Απόκριες

Γιορτάσαμε τις Απόκριες με χαρά, τραγούδια, μάσκες, πάρτυ, face painting και χορό. Μάθαμε τα έθιμα για διάφορα μέρη της Ελλάδας και τσικνίσαμε με σουβλάκια την Τσικνοπέμπτη με τη βοήθεια του συλλόγου Γονέων και κηδεμόνων. Το διασκεδάσαμε πολύ, μικροί και μεγάλοι!

ψςδψ   Ανώνυμο σχέδιο 1

Χριστουγεννιάτικες Δράσεις και Εργαστήρια

Το Δεκέμβριο τα παιδιά μας βίωσαν το πραγματικό νόημα των Χριστουγέννων που είναι η αγάπη, η βοήθεια, η συνεισφορά, οι στιγμές με την οικογένειά μας, οι μυρωδιές από τα γλυκά μέσα από τα «εργαστήρια γλυκών, κατασκευών και σοκολάτας» που πραγματοποιήθηκαν με την πολύτιμη συμμετοχή των γονέων. Επίσης παρακολουθήσαμε 2 χριστουγεννιάτικες θεατρικές παραστάσεις, μία μαζί με το 2ο Ν/Π Αγροκηπίου, με κάλεσμα του Δήμου Χανίων «Χριστούγεννα στα Χανιά με δώρα ξεχωριστά» στις 14/12/2023 και μία στις 19/12/2023 στο χώρο του σχολείου μας με τον Άλκη Πασχαλίδη νηπιαγωγό-ηθοποιό-μουσικό «Οι καλικάντζαροι και ο Μυλωνάς». Τέλος είπαμε τα Κάλαντα στη γειτονιά με συνοδεία γονέων και εκπαιδευτικών και τα χρήματα δωρίστηκαν στο «Συνάνθρωπο».

Καλά Χριστούγεννα                      επαινος συνανθρωπος 1

17 Νοέμβρη, ημέρα μνήμης

17 Νοέμβρη, ημέρα μνήμης, τιμής και αγώνα!

Τα παιδιά γιόρτασαν τη Δημοκρατία και έμαθαν γι’ αυτήν μέσα από το παραμύθι Ντενεκεδούπολη της Ευγενίας Φακινού. Έπαιξαν κουκλοθέατρο με κούκλες που έφτιαξαν τα ίδια από ντενεκεδάκια και ζωγράφισαν σε πανό το τραγούδι “Τα παιδιά ζωγραφίζουν τον τοίχο” της Τάνιας Τσανακλίδου

17 Νοέμβρη Ημέρας μνήμης.