Σεπτέμβριος 2024

Ο Αγιασμός για το 1ο Γενικό Λύκειο Κορίνθου

agiasmos sxoleio

Ο Αγιασμός για το 1ο Γενικό Λύκειο Κορίνθου θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 11 Σεπτεμβρίου στις 9.00 το πρωί γι’ αυτό όλοι οι μαθητές πρέπει να βρίσκονται στο σχολείο στις 8.40 το πρωί.

ΘΕΡΜΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΤΡΙΤΟΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ!!!

success

Μεγάλη η συγκίνηση!!
Ακόμα μεγαλύτερος ο ενθουσιασμός!!!!
Μεγάλες και λαμπρές οι επιτυχίες των παιδιών μας!!
Καμαρώστε τα!!!
Να σας χαιρόμαστε όλοι!!!
Γονείς και καθηγητές!!!
Μπράβο σας!!
Χίλια μπράβο!!!

Όμως επιτυχία δεν είναι μόνο η εισαγωγή σε μία σχολή αλλά ο κατάλληλος άνθρωπος στην κατάλληλη θέση γι’ αυτό και όσα παιδιά δεν εισήχθησαν σε κάποια σχολή φέτος δε σημαίνει ότι δεν είχαν επιτυχία αλλά ότι η επιτυχία τους θα βρεθεί σε κάποιον άλλον προσανατολισμό!! Υπάρχουν πολλά σημεία στον ορίζοντα..
Γι’αυτο
ΟΛΟΙ Ανοίξτε τα φτερά σας και πετάξτε!!

«Είσαι νέος!!!
Παραλαμβάνεις απ’ τους Δίες τον κεραυνό!!
Και ο κόσμος σού υπακούει….
Εμπρός λοιπόν!
Από σένα η άνοιξη εξαρτάται. Τάχυνε την αστραπή!»
(Οδ. Ελύτης)

Η ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ
Δρ ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ

Ο ΥΠΟΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ
ΣΤΑΥΡΟΣ ΚΟΛΛΙΑΣ

Ο ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΩΝ

Εγκύκλιος υποβολής μηχανογραφικού δελτίου 2024

Βαθμοί Πανελλαδικών 2024 – Ειδικά Μαθήματα

ΘΕΡΜΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΓΑΛΕΣ  ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ ΤΟΥΣ!!!

Νιώθω βαθιά συγκινημένη και πολύ υπερήφανη για τις μεγάλες και λαμπρές επιτυχίες των παιδιών του σχολείου μας!!!!
Ιδιαίτερα θέλω να εκφράσω τα θερμά μας συγχαρητήρια στους μαθητές μας με λαμπρή επίδοση:
Μαρδίκη Θεοφάνη με 19.600 μόρια,
Γκεζερλή  Ελένη με 19.100 μόρια,
Δρούσκα Δημήτριο με 19.200 μόρια,
Μικρού Ειρήνη με 18.500 μόρια!!!
Να επισημάνω ότι το 60% των μαθητών του σχολείου μας έλαβε πάνω από 16.000 μόρια και το 60% της κατεύθυνσης υγείας άνω των 17.000 μορίων.
Νιώθω την ανάγκη καρδιάς να ευχαριστήσω και να συγχαρώ  όλους τους εξαιρετικούς και μοναδικούς συναδέλφους μου – καθηγητές του σχολείου μας για την φοβερή δουλειά Που έκαναν στην προετοιμασία των παιδιών μας και κατάφεραν αυτές τις μεγάλες βαθμολογίες!!!
Επιπροσθέτως θέλω να υπογραμμίσω ότι δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι θέματα που έπεσαν φέτος στις πανελλήνιες εξετάσεις είχαν μπει ακριβώς τα ίδια από τους δικούς μας καθηγητές τόσο  στις εξετάσεις προσομοίωσης όσο  και στις απολυτήριες εξετάσεις Μαΐου του σχολείου μας.
Εύχομαι σε Όλους τους μαθητές της Γ  λυκείου να έχουν πάντα υγεία χαρά και επιτυχίες στη ζωή τους!!!!

Η ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ

Ειδικά Μαθήματα

βαθμοί 2024

Λήψη αρχείου

Μια εικονική συνάντηση eTwinning γεφυρώνει πολιτισμούς και εκπαιδευτικά συστήματα

etwinning 03

Πραγματοποιήθηκε μια ακόμα διαδικτυακή συνάντηση, μέσω του προγράμματος eTwinning που υλοποιείται στο σχολείο μας,
με τους συναδέλφους και τους μαθητές του Emlak Konut Mimar Sinan Anatolian High School, στην Κωνσταντινούπολη.
Οι μαθητές αρχικά παρουσίασαν τα εκπαιδευτικά συστήματα των δυο χωρών και έπειτα έκαναν ερωτήσεις για τη λειτουργία των σχολείων, τα μαθήματα,τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν.
Οι απορίες που προέκυψαν ενθάρρυναν όλους τους μαθητές να συμμετέχουν και η συζήτηση που ακολούθησε έγινε σε πολύ φιλικό κλίμα,καθώς εντοπίσαμε πολλά κοινά στοιχεία μεταξύ μας.
Όλοι όσοι συμμετείχαμε στο πρόγραμμα αυτό νιώθουμε πολύ τυχεροί για την γνωριμία με εξαιρετικούς συναδέλφους και μαθητές, με τους οποίους δόθηκε η υπόσχεση να συνεχίσουμε τη συνεργασία μας και μετά τη λήξη του προγράμματος.

images 1