Αγιασμός 2024

Ο Αγιασμός για τη νέα σχολική χρονιά θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 11/9/2024 και ώρα 9:30 π.μ. Οι μαθητές παρακαλούνται να προσέλθουν στις 9:15 π.μ. Μετά τον αγιασμό θα δοθούν τα βιβλία και οι μαθητές θα αποχωρήσουν.

Την Πέμπτη 12/9/2024 θα δοθεί το πρόγραμμα των μαθημάτων. Οι μαθητές παρακαλούνται να προσέλθουν στις 8:10 π.μ. με ένα τετράδιο.

Ο διευθυντής

Τσατήρης Βασίλειος

Ύλη επαναληπτικών εξετάσεων Σεπτεμβρίου 2024

Α΄Γυμνασίου-Ύλη επαναληπτικών εξετάσεων Σεπτεμβρίου 2024

Β΄Γυμνασίου-Ύλη επαναληπτικών εξετάσεων Σεπτεμβρίου 2024

Γ΄Γυμνασίου-Ύλη επαναληπτικών εξετάσεων Σεπτεμβρίου 2024

“Όλα είναι αλλιώς” Αφιέρωμα στη Μαρία Κάλλας

Την Κυριακή 16 Ιουνίου 2024 στην εκδήλωση του 1ου Γυμνασίου Ασπροπύργου, με τίτλο “Όλα είναι αλλιώς”, στο κατάμεστο κινηματοθέατρο “Γαλαξίας”, στον Ασπρόπυργο παρουσιάστηκαν:

1. Καινοτόμες δράσεις 1ου Γυμνασίου Ασπροπύργου σχολικού έτους 2023-2024

1. Video-αφιέρωμα στη Μαρία Κάλλας (βιογραφικό) πριν το μουσικό-λυρικό αφιέρωμα.

1. Στάχυ και Γάλα (Ταινία μικρού μήκους του σχολείου)

1 1

Η αποτύπωση της ιστορίας του Ασπρόπυργου από το 1900 μέχρι τα τέλη της 10ετίας του 1980, οι γνωστές και άγνωστες πτυχές της. Οι ασχολίες των κατοίκων πριν γίνει βιομηχανική περιοχή. Όταν οι κάτοικοι ασχολούνταν με τη γεωργία, την κτηνοτροφία, την οικόσιτη αγελαδοτροφία και τροφοδοτούσαν με την παραγωγή τους όλη την Αττική. Όταν δημιούργησαν το πρώτο πρωτοβάθμιο συνεταιριστικό εργοστάσιο και τον Ασπρόπυργο τον αποκαλούσαν «τον μικρό Καναδά».»

Η ταινία υποβλήθηκε σε δυο διεθνείς διαγωνισμούς της εκπαιδευτικής ραδιοτηλεόρασης «Τα σχολεία εκπέμπουν στην ΕΡΤ» και «Η ιστορία σου είναι η ιστορία της πόλης σου».

Η εκδήλωση πλαισιώθηκε

1. με μουσικό αφιέρωμα στη Μαρία Κάλλας, με την χορωδία του σχολείου, τη soprano από το τμήμα Μουσικών Σπουδών του ΕΚΠΑ, Χαρά Πουλακάκη και Μαέστρο τον καθηγητή Μουσικής και πιανίστα κο Κων/νο Χαρίση.

3 6

2. με μουσικό πρόγραμμα αφιερωμένο στο έντεχνο τραγούδι.

3. Με προβολή της μαθητικής ταινίας: Στάχυ και Γάλα

5οι ΑΓΩΝΕΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟΥ ΛΟΓΟΥ 2024 στο 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥ

Το  1ο Γυμνάσιο Ασπροπύργου ς σε συνεργασία με την Ελληνική Ένωση για την Προώθηση της Ρητορικής στην Εκπαίδευση και με την υποστήριξη του Δήμου Ασπροπύργου διοργάνωσε τους 5ουςΑΓΩΝΕΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟΥ ΛΟΓΟΥ 2024.

..1 5 2 5

5οι ΑΓΩΝΕΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟΥ ΛΟΓΟΥ 2024: μια μεγάλη στιγμή – γιορτή για τα 15 χρόνια από την επίσημη ίδρυση της Ελληνικής Ένωσης για την Προώθηση της Ρητορικής στην Εκπαίδευση.

3 5

Υπεύθυνοι για τη συγκεκριμένη εκπαιδευτική δράση ήταν η υποδιευθύντρια κ. Κανέλλη Δάφνη και η υποδιευθύντρια κ. Δημαγγέλου Ευφροσύνη  με την υποστήριξη του Διευθυντή του σχολείου κ. Τσατήρη Βασιλείου.

Σημαντικήήταν η συμμετοχή των εκπαιδευτικών του σχολείου μας: Τριανταφύλλου Πολυξένη ΠΕ02, Γεωργοπούλου Βικτώρια ΠΕ02,Δημητριου Ευδοκία ΠΕ02,Ζερβιδη Γεώργιο ΠΕ02 και  του μουσικού μας Χαρίση Κων/νο που στήριξε την εκδήλωση με μουσικά δρώμενα. Συνέχεια ανάγνωσης “5οι ΑΓΩΝΕΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟΥ ΛΟΓΟΥ 2024 στο 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥ”