Προγραμματισμός τελευταίας εβδομάδας
- Την Παρασκευή 7/6 και τη Δευτέρα 10/6 το Σχολείο δε θα λειτουργήσει, λόγω εκλογών.
- Την Τρίτη 11/6 θα γίνουν πρόβες γιορτής λήξης. Τα παιδιά θα πρέπει να πάρουν στο σπίτι τους όλα τα προσωπικά τους αντικείμενα (τετράδια, βιβλία, φακέλους κ.λ.π.) ώστε να αδειάσουν τα θρανία εντελώς για να καθαριστούν.
- Την Τετάρτη 12/6 τα παιδιά θα έρθουν μόνο το απόγευμα στο σχολείο στις 19:45.Η γιορτή μας (ΠΑΝΗΓΥΡΙ ΤΗΣ ΧΑΡΑΣ) θα αρχίσει στις 20:00.
- Η αποφοίτηση των μαθητών Στ΄τάξης θα γίνει στο τέλος της γιορτής.
Με την αποφοίτηση των μαθητών της Έκτης τάξης το σχολικό πρόγραμμα τελειώνει.
Οι γονείς αναλαμβάνουν την ευθύνη των παιδιών τους.
Αμέσως μετά αρχίζει η γιορτή του Συλλόγου Γονέων και κηδεμόνων.
- Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων σας καλεί να παραμείνετε και να συμμετάσχετε στο γλέντι για τους γονείς και φίλους του σχολείου, με εδέσματα, μουσική και χορό. Όπως γνωρίζετε, τα έσοδα του Συλλόγου από τις εκδηλώσεις του αξιοποιούνται προς όφελος του Σχολείου μας.
ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ 13 ΙΟΥΝΙΟΥ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΘΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ
(ΚΑΙ ΤΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ)
- Στις 14 Ιουνίου και ώρα 9 π.μ. οι μαθητές μας θα πάρουν τα ενδεικτικά τους και θα αποχαιρετήσουν τους εκπαιδευτικούς. Οι βαθμοί του Γ΄ τριμήνου θα αποσταλούν ηλεκτρονικά.
- Οι μαθητές της Γ’ τάξης θα πάρουν από τη δασκάλα τους το έντυπο Ατομικού Δελτίου Υγείας που θα πρέπει να το επιστρέψουν συμπληρωμένο το δεύτερο δεκαήμερο του Σεπτεμβρίου.
- Όποιο παιδί έχει δανειστεί βιβλία από τη βιβλιοθήκη του Σχολείου πρέπει οπωσδήποτε να τα επιστρέψει.
Ο Διευθυντής
Κωνσταντίνος Γκλιάος
Η φτερούγινη ομπρέλα
Την Πέμπτη 23/5 και τα δύο τμήματα της Β΄ τάξης του σχολείου μας επισκέφθηκαν τη Δανειστική Βιβλιοθήκη του Δήμου Πολυγύρου. Τα παιδιά ταξίδεψαν στον μαγευτικό κόσμο του παραμυθιού “Η φτερούγινη ομπρέλα”. Παρούσες η ίδια η συγγραφέας, κ. Βαρβάρα Παραδεισά, και η συνταξιούχος δασκάλα κ. Ρούλα Ντίρλη. Μετά την παραστατική ανάγνωση του όμορφου παραμυθιού από την κ. Ντίρλη, η κ. Παραδεισά με υπομονή και χαμόγελο έλυσε όλες τις απορίες των μικρών μαθητών. Στη συνέχεια τα παιδιά έπαιξαν διάφορα βιωματικά παιχνίδια που είχαν προετοιμαστεί με πολύ μεράκι από την κ. Ντίρλη. Η μέρα δε θα μπορούσε να κλείσει παρά μόνο με μια μπισκοτένια πεταλουδίτσα!
4η Ολυμπιακή εβδομάδα στα σχολεία
Στα πλαίσια του εκπαιδευτικού προγράμματος “Ολυμπιακή Παιδεία – 4η Ολυμπιακή εβδομάδα στα σχολεία” που υλοποιήθηκε από την Εθνική Ολυμπιακή Ακαδημία (ΕΘΝΟΑ), οι μαθητές των Α’ και Β’ τάξεων παρακολούθησαν στις 22-04-2024, σε ζωντανή σύνδεση, το χωριό της Αρχαίας Ολυμπίας, ενώ οι μαθητές του Δ΄2 επισκέφθηκαν διαδικτυακά το Ολυμπιακό Μουσείο Αθηνών στις 25/04/2024.
Την Τετάρτη 22 Μαΐου, στο Δημοτικό Στάδιο Πολυγύρου, οργανώθηκαν και υλοποιήθηκαν αθλητικές δραστηριότητες, από τους μαθητές του σχολείου, με σύνθημα “Η Ολυμπιακή εβδομάδα στον δρόμο για το Παρίσι 2024”.
Εγγραφές στο Ολοήμερο Σχολείο για το σχολικό έτος 2024-2025
Οι εγγραφές στο ολοήμερο σχολείο για το σχολικό έτος 2024-2025 ξεκίνησαν. Η προθεσμία είναι μέχρι τις 30/05/2024. Όσοι γονείς ενδιαφέρεστε να φοιτήσει το παιδί σας στο ολοήμερο σχολείο την επόμενη διδακτική χρονιά, μπορείτε να συμπληρώσετε την αίτηση και να τη δώσετε στους εκπαιδευτικούς των τμημάτων.
Μαθητές που φοιτούν φέτος στο ολοήμερο πρέπει να κάνουν νέα αίτηση σε περίπτωση που επιθυμούν να φοιτήσουν και την επόμενη σχολική χρονιά, 2024-2025.
(Αναλυτικές οδηγίες έχουν σταλεί στις ηλεκτρονικές διευθύνσεις όλων των γονέων).
ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΩΝ ΠΑΘΩΝ ΤΗΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ
Μια πολύ όμορφη παρουσίαση για τα πάθη του Χριστού έκανε σήμερα στην αίθουσα τελετών του σχολείου ο εκπαιδευτικός του ΣΤ1, κ. Μιχάλης Δρούγκας. Όλοι οι μαθητές του σχολείου είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν τα γεγονότα της Μεγάλης Εβδομάδας και να έρθουν σε επαφή με μελοποιημένα κείμενα ύμνων και ψαλμών μέσα από το έργο του Σταύρου Κουγιουμτζή “Ύμνοι αγγέλων σε ρυθμούς ανθρώπων”.
ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΣ ΠΥΡΓΟΣ ΤΗΣ ΓΑΛΑΤΙΣΤΑΣ – ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ
Τον βυζαντινό πύργο της Γαλάτιστας επισκέφθηκαν την Πέμπτη 25 Απριλίου οι μαθητές του Ε2 τμήματος του σχολείου μας.
Οι μαθητές της Ε τάξης απόλαυσαν ιδιαίτερα την εμπειρία της ξενάγησης μέσα στον πύργο ,συμμετείχαν διαρκώς με ερωτήσεις και το ενδιαφέρον τους κρατήθηκε αμείωτο ,μέχρι το τέλος του προγράμματος…με αποτέλεσμα να αποσπάσουν τα θερμά συγχαρητήρια των υπευθύνων για την συμπεριφορά και το επίπεδο τους.
Πασχαλινές Κατασκευές
Οι διακοπές του Πάσχα έφτασαν και οι μικροί μας μαθητές ασχολήθηκαν όλη την εβδομάδα με πασχαλινές κατασκευές. Τα παιδιά των Α, Β και Γ τάξεων στόλισαν λαμπάδες, έφτιαξαν καλαθάκια, έβαψαν αβγά και κατασκεύασαν χαριτωμένες αυγοθήκες. Οι μαθητές της Γ τάξης έπλασαν κι έψησαν τα καθιερωμένα “λαζαράκια”. Με την ικανοποίηση της δημιουργίας ζωγραφισμένη στα μάτια, μας εύχονται: “ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ”.
8η ΜΟΥΣΙΚΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΔΗΜΟΤΙΚΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ Ν. ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ
Η 8η Μουσική Συνάντηση Δημοτικών Σχολείων Ν. Χαλκιδικής πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 17 και την Πέμπτη 18 Απριλίου, στο Δημοτικό θέατρο Πολυγύρου.
Μια διοργάνωση που ανέλαβε η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Χαλκιδικής, σε συνεργασία με τον Δήμο Πολυγύρου και την Περιφερειακή Ενότητα Χαλκιδικής.
Δεκαοχτώ δημοτικά σχολεία από όλη τη Χαλκιδική πήραν μέρος στην εκδήλωση με τίτλο «ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΑΙΖΕΙ ΜΟΥΣΙΚΗ», κι ένα από αυτά ήταν και το δικό μας.
Οι μαθητές της Στ΄ τάξης, υπό τη διεύθυνση της εκπαιδευτικού μουσικής του σχολείου μας, Γαρυφαλιάς Παπαδοπούλου παρουσίασαν τρία τραγούδια με θέμα: «Ήχος και κίνηση». Τα τραγούδια με σειρά εμφάνισης ήταν: Το θαλασσινό τριφύλλι, Καράβι καραβάκι (παρουσιάστηκε και στη νοηματική γλώσσα με τη βοήθεια της καθηγήτριας Αγγλικών, Βασιλικής Ματθαίου) και τα Τζιτζίκια (παρουσιάστηκε και με χορογραφία μαθητριών που επιμελήθηκε η εκπαιδευτικός φυσικής αγωγής, Γηγίνη Σουλτάνα). Άξιο αναφοράς και ιδιαίτερα συγκινητική στιγμή ήταν το τέλος της εκδήλωσης. Όλα τα παιδιά των σχολείων που συμμετείχαν τραγούδησαν την Ωδή στη Χαρά (μπορείτε να ακούσετε το ηχητικό πατώντας πάνω στην τελευταία φωτογραφία του άρθρου).
Ενώ οι μαθητές του Ε1 με την εκπαιδευτικό της τάξης, Πασχαλία Δάρατζη, συνεργάστηκαν με το Ειδικό δημοτικό σχολείο Πολυγύρου, στα πλαίσια της συνεκπαίδευσης των δύο σχολείων και συγκεκριμένα στο μάθημα της Μουσικής, όπου με τη βοήθεια της δασκάλας μουσικής του Ειδικού σχολείου, Ειρήνη Κουφού, παρουσίασαν τα τραγούδια ¨Φτιάξε καρδιά μου το δικό σου παραμύθι» και «Να αγαπάς». Τα παιδιά και των δύο σχολείων είχαν την ευκαιρία να γνωριστούν και να συνεργαστούν μεταξύ τους παρουσιάζοντας ένα πολύ ωραίο αποτέλεσμα!
Οι μαθητές, μέσα από τα τραγούδια τους, έστειλαν τα δικά τους μηνύματα αγάπης, ειρήνης και ελπίδας! Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά, τους εκπαιδευτικούς και σε όσους έλαβαν μέρος σε αυτή την ξεχωριστή διοργάνωση!
2 Απριλίου, Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου
πρωτότυπες!