1ο Δημοτικό Σχολείο Κορυδαλλού

Ανοίγουμε τα φτερά μας στο διαδίκτυο..

Εγγραφές στο Ράλλειο Γυμνάσιο Θηλέων Πειραιά

Απρ 202010

Σας παραθέτουμε έγγραφο του Ραλλείου Γυμνασίου Πειραιά που αφορά τις προθεσμίες και τον τρόπο εγγραφής σε αυτό για το σχ. ετ.2020-2021

Οι αιτήσεις των ενδιαφερομένων για εγγραφή στην Α΄ τάξη του Ραλλείου Γυμνασίου Θηλέων Πειραιά για τη σχολική χρονιά 2020-21 γίνονται ηλεκτρονικά μέσα από την ιστοσελίδα του σχολείου (http://gym-ralleion.att.sch.gr/wordpress/) από τη Δευτέρα  23 Μαρτίου 2020 (ώρα 00:00) μέχρι την Παρασκευή 8 Μαΐου 2020 (ώρα 23:59). Αν οι αιτήσεις ξεπεράσουν τις εκατό θα γίνει κλήρωση. Το Ράλλειο Γυμνάσιο είναι δημόσιο σχολείο και δέχεται μαθήτριες από την ευρύτερη περιοχή του Πειραιά.

Η κατάθεση αίτησης εγγραφής δεν αποκλείει την παράλληλη κατάθεση αίτησης και σε κάποιο Πρότυπο – Πειραματικό σχολείο.

Διευκρινίζεται ότι η εισαγωγή στο Ράλλειο Γυμνάσιο γίνεται χωρίς εξετάσεις.

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων

Μαραγκόζογλου Θρασύβουλος

Δ/ντής Ραλλείου Γυμνασίου

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εγγραφές στο Ράλλειο Γυμνάσιο Θηλέων Πειραιά

ΕΠΙΣΤΟΛΗ-ΑΝΤΙΔΗΜΑΡΧΟΥ-ΠΑΝΔΗΜΙΑ-ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ-ΕΥΠΑΘΩΝ-ΟΜΑΔΩΝ-1.docx

Απρ 202010

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΕΠΙΣΤΟΛΗ-ΑΝΤΙΔΗΜΑΡΧΟΥ-ΠΑΝΔΗΜΙΑ-ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ-ΕΥΠΑΘΩΝ-ΟΜΑΔΩΝ-1.docx

Οδηγός-Ψυχοκοινωνικής-Υποστηριξης

Απρ 202010

Σας παραθέτουμε  τον Οδηγό Ψυχοκοινωνικής Υποστήριξης, που με υψηλό αίσθημα ευθύνης και κοινωνικής αλληλεγγύης δημιούργησε το Ειδικό Επιστημονικό Προσωπικό & η Προϊσταμένη του 2ουΚΕΣΥ Πειραιά. Παρακαλώ μελετήστε  το ,καθώς ενισχύοντας την αρμονική ενδοοικογενειακή συνύπαρξη, εν μέσω κρίσης για τη ΔημόσιαΥγεία, υπάρχει μεγάλο ανθρωπιστικό και κοινωνικό όφελος.

Λήψη αρχείου

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Οδηγός-Ψυχοκοινωνικής-Υποστηριξης

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ – ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Μαρ 202015

Σύμφωνα με την Κοινή Υπουργική Απόφαση (ΦΕΚ 783/Β/10-3-2020)  ορίστηκε προσωρινή απαγόρευση λειτουργίας – για προληπτικούς λόγους δημόσιας υγείας σχετικά με τη διασπορά του COVID-19 – για όλες τις εκπαιδευτικές μονάδες.

Κατά το διάστημα που τα σχολεία θα παραμένουν κλειστά, μπορείτε να απευθύνεστε στη Διεύθυνση του Σχολείου,  για διεκπεραίωση διοικητικών θεμάτων, αποστέλλοντας το αίτημά σας στην ηλεκτρονική διεύθυνση: mail@1dim-koryd.att.sch.gr- αναγράφοντας τα πλήρη στοιχεία σας καθώς και ένα τηλ. επικοινωνίας.

Ευχόμαστε καλή δύναμη σε όλους.

Από τη Διεύθυνση του Σχολείου

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ – ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

ΚΛΕΙΣΤΑ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΟΛΗΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ

Μαρ 202015

Προσωρινή απαγόρευση της εκπαιδευτικής λειτουργίας όλων των εκπαιδευτικών δομών (10/3/2020)

Με Κοινή Υπουργική Απόφαση, αποφασίστηκε η απαγόρευση της εκπαιδευτικής λειτουργίας όλων των εκπαιδευτικών δομών, δημοσίων και ιδιωτικών, όλης της χώρας για τις επόμενες 14 ημέρες. Το μέτρο αφορά σε σχολεία, πανεπιστήμια και λοιπές εκπαιδευτικές δομές που εποπτεύονται απο το Υπ. Παιδειας, όπως ΙΕΚ, ΣΔΕ, ΚΔΒΜ και φροντιστήρια.

Το έκτακτο αυτό μέτρο λαμβάνεται για προληπτικούς λόγους, με στόχο τη μείωση της διασποράς του ιού στους πολίτες.

fek783_2020

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΚΛΕΙΣΤΑ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΟΛΗΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ

Εγγραφή Μαθητών στην Α τάξη

Απρ 201915

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εγγραφή Μαθητών στην Α τάξη

Ταξιδεύοντας και εξερευνώντας την Ελλάδα

Ιούν 201818

Η παρακάτω εργασία έγινε στα πλαίσια του μαθήματος της Ευέλικτης Ζώνης και της Πληροφορικής.

Τίτλος προγράμματος «Ταξιδεύοντας και εξερευνώντας την Ελλάδα», από τους μαθητές της Δ΄ Τάξης.

από κάτω από: Εκπαιδευτικά Προγράμματα | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ταξιδεύοντας και εξερευνώντας την Ελλάδα