Αγαπητοί γονείς – κηδεμόνες

• Την Παρασκευή 15/03/2024 τις τελευταίες ώρες του πρωινού προγράμματος θα γιορτάσουμε το έθιμο του καρναβαλιού στο σχολείο μας. Όσοι μαθητές/τριες επιθυμούν μπορούν να φέρουν μαζί τους στολές τις οποίες θα χρησιμοποιήσουν μόνο κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης .Απαγορεύονται αυστηρά σπρέι ,καψούλες όπλων κομφετί και αιχμηρά αντικείμενα (πχ πλαστικό σπαθί, μαχαίρι κ.α)
  • Την Τετάρτη 20/03/2024 και αυστηρά τις ώρες 13:15 – 14.00 θα γίνει ενημέρωση επίδοσης μαθητών/τριών Β΄ Τριμήνου. θα δοθούν οι έλεγχοι προόδου στις μεγάλες τάξεις Γ΄, Δ΄, Ε΄, Στ΄, . Στις μικρές  τάξεις Α΄, και Β΄, θα υπάρχει ενημέρωση προόδου.
  • Πολλοί γονείς – κηδεμόνες ζητούν τον αριθμό μητρώου ( ΑΜ) του παιδιού τους.     Ο αριθμός αυτός αναγράφεται στον έλεγχο προόδου των μεγάλων τάξεων ( Γ΄, Δ΄, Ε΄, Στ΄ ) .Στις μικρές τάξεις όπου δεν παίρνουν έλεγχο προόδου θα δοθεί από τους εκπαιδευτικούς των τάξεων την Τετάρτη κατά τη διάρκεια της ενημέρωσης .

Προς εξυπηρέτησή σας.

• Βεβαίωση φοίτησης (όσοι έχουν ελληνική ιθαγένεια) εκδίδεται από την πλατφόρμα gov. gr. Και σε αυτή την περίπτωση αναγράφεται ο αριθμός μητρώου μαθητή για όποιον επιθυμεί.

Σας ευχαριστώ

Ο Δ/ντής

Μαργαρίτης Κων/νος

Έπαρση και υποστολή της σημαίας. Αξία ανεκτίμητη !

Τι είναι η πατρίδα μας; Μην είν’ οι κάμποι;
Μην είναι τ’ άσπαρτα ψηλά βουνά;
Μην είναι ο ήλιος της, που χρυσολάμπει;
Μην είναι τ’ άστρα της τα φωτεινά;

Μην είναι κάθε της ρηχό ακρογιάλι
και κάθε χώρα της με τα χωριά;
κάθε νησάκι της που αχνά προβάλλει,
κάθε της θάλασσα, κάθε στεριά;

Μην είναι τάχατε τα ερειπωμένα
αρχαία μνημεία της χρυσή στολή
που η τέχνη εφόρεσε και το καθένα
μια δόξα αθάνατη αντιλαλεί;

Όλα πατρίδα μας! Κι αυτά κι εκείνα,
και κάτι που ‘χουμε μες την καρδιά
και λάμπει αθώρητο σαν ήλιου αχτίνα
και κράζει μέσα μας: Εμπρός παιδιά!

Πηγή: https://www.sansimera.gr/anthology/651

Υποστολή σημαίαςΥποστολή σημαίας

Πρόγραμμα κολύμβησης

Αγαπητοί  γονείς – κηδεμόνες.

Σας γνωρίζουμε ότι το σχολείο μας υλοποιεί το πρόγραμμα κολύμβησης Γ΄ τριμήνου.

Υπενθυμίζω

• Οι μετακινήσεις στο κολυμβητήριο ΚΑΠΑ του Δήμου Θερμαϊκού θα πραγματοποιούνται κάθε Δευτέρα .
  • Ώρα αναχώρησης 9π.μ και επιστροφή 12:30μ.μ
  • Το πρόγραμμα ξεκινά Δευτέρα 11/03/2024 και λήγει στις 05/06/2024
  • Για τη συμμετοχή του μαθητή/τριας στο αντικείμενο της κολύμβησης απαραίτητα είναι, το έγκυρο Α.Δ.Υ.Μ., καθώς και η υπεύθυνη δήλωση του γονέα που να συναινεί για τη μετακίνηση του/της μαθητή/τριας στο κολυμβητήριο.

Σας ευχαριστώ

Πάντα στη διάθεσή σας

Ο Δ/ντής

Μαργαρίτης Κώστας

Χρήσιμα έγγραφα

1) Υπέυθυνη Δήλωση Γονέα

2) Γενικοί-κανόνες

3) Ρουτίνα-Αποδυτηρίων

Τα Παιδιά Σώζουν Ζωές

Το σχολείο μας εκπαιδεύει τους μαθητές του με σκοπό να γίνουν οι διασώστες του αύριο. Ταυτόχρονα προάγουμε τη σωματική και κοινωνική υγεία. Την κατανόηση της σημασίας της πρόληψης και της σωστής αντίδρασης σε επείγουσες καταστάσεις, καθώς και της αλληλεγγύης και της προσφοράς προς τον συνάνθρωπο, με ιδιαίτερη μνεία στην αξία του εθελοντισμού, στους κόλπους του οποίου εξυψώνονται οι αξίες και τα ιδανικά της ανθρώπινης ζωής. Με αυτό τον τρόπο προάγουμε την καλλιέργεια αυτοσεβασμού και σεβασμού προς τους άλλους, συμβάλλουμε στην κατανόηση της ευθύνης των πράξεών μας και της επίδρασης της συμπεριφοράς μας στον έξω κόσμο, ενώ εξελίσσουμε την ενσυναίσθηση, την ανοχή και την αυτοεπίγνωση. Επικοινωνούμε, συνεργαζόμαστε, αποκτούμε κριτική σκέψη ,αυτομέριμνα, ενσυναίσθηση και ευαισθησία. Έτσι αναπτύσσουμε κοινωνικές δεξιότητες, πρωτοβουλία, και υπευθυνότητα .

Ευχαριστούμε την εκπαιδεύτρια κα Ελένη Κάσσου ,τους συναδέλφους που συντέλεσαν στην εφαρμογή του προγράμματος μα πάνω απ όλα τους μικρούς διασώστες που απέδειξαν ακόμη μια φορά πως η ηλικία δεν αποτελεί εμπόδιο για την προσφορά στους συνανθρώπους μας.

kisd save life4 kisd save life3 kisd save life2 kids save liveE6 kids save liveE5 kids save liveE4 kids save liveE3 kids save liveE2 kids save liveE1

Ενδοσχολική επιμόρφωση

Την Πέμπτη 15/02/2024 στο εργαστήριο Η/Υ του σχολείου μας και με την καθοδήγηση του σχολικού συμβούλου της περιφέρειάς μας κ. Νοΐτση Ιωάννη, πραγματοποιήθηκε με επιτυχία η ενδοσχολική επιμόρφωση που αφορούσε την αξιοποίηση των ψηφιακών εργαλείων στη διδασκαλία – η χρήση του Padlet.

15 2 24 Επιμόρφωση Νοίτσης1

15 2 24 Επιμόρφωση Νοίτσης5

15 2 24 Επιμόρφωση Νοίτσης215 2 24 Επιμόρφωση Νοίτσης3

Γιορτή Τριών Ιεραρχών

Την Τρίτη 30/01/2024  εκπροσώπηση του σχολείου μας  παρακολούθησε τη θεία λειτουργία. Τον Πανηγυρικό Λόγο της ημέρας προς τιμή των Τριών Ιεραρχών εκφώνησε η εκπαιδευτικός του σχολείου μας Γεωργία Σωτηρίου. Ομιλία που μας προβλημάτισε αλλά και μας συγκίνησε βαθειά. Η μίζερη εποχή μας έχει πολλά κοινά με εκείνη των Τριών Ιεραρχών. Δεν έλειψαν οι πόλεμοι, οι βίαιες συγκρούσεις, τα κοινωνικά αδιέξοδα, τα άλυτα οικονομικά προβλήματα, η εκμετάλλευση του ανθρώπου από τον άνθρωπο, οι κοινωνικές διακρίσεις και οι θρησκευτικές διαμάχες. Το μήνυμα των Τριών Πατέρων της Εκκλησίας μας πάντα επίκαιρο και επαναστατικό, έρχεται να μας θυμίσει τη χριστιανική αυθεντικότητα, να προτείνει λύσεις και να δώσει κατευθύνσεις, που γεμίζουν ελπίδα και απελευθερώνουν.

Ευχόμαστε Χρόνια πολλά και φωτισμένα σε όλους.

31 1 24 σημαία2 31 1 24 σημαία1