1dimamp's blog

1ο Δημοτικό Σχολείο Αμπελοκήπων Θεσσαλονίκης

Δημιουργική ηλεκτρονική μάθηση (NOUS)

Φεβ 201710

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε η εκπαιδευτική επίσκεψη στο Ινστιτούτο ψηφιακής μάθησης και επικοινωνίας (NOUS) των μαθητών και μαθητριών του σχολείου μας (Β1, Γ1 και Δ). Αφού τα παιδιά παρακολούθησαν μια πολυμεσική παρουσίαση σχετική με τη χλωρίδα του τόπου μας, αναζήτησαν πληροφορίες στο διαδραστικό χάρτη της φύσης, δημιούργησαν βίντεο όπου με τη φωνή τους περιέγραψαν το φυτό που διάλεξαν και έτσι δημιούργησαν την εικόνα του «υγιούς» περιβάλλοντος!

Η εκπαιδευτική δράση μας ολοκληρώθηκε με την επίσκεψη στην Πινακοθήκη της Εταιρείας Μακεδονικών Σπουδών όπου οι μαθητές και οι μαθήτριές μας ήρθαν σε επαφή με διαφορετικές καλλιτεχνικές τεχνοτροπίες και εντυπωσιάστηκαν από τη υψηλή δημιουργικότητα που αντίκρυσαν!

DSC02089 DSC02092 DSC02093 DSC02098 DSC02110 DSC02112