«Πρώτες βοήθειες στο νηπιαγωγείο»

Στα πλαίσια του σχεδίου δράσης της σχολικής μονάδας με θέμα “Πρώτες βοήθειες στο νηπιαγωγείο” έγινε  διασύνδεση της επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών με την καθημερινή διδακτική πρακτική. Πραγματοποιήθηκε project σχετικά με τις Πρώτες Βοήθειες, βοηθώντας τους μαθητές να κατανοήσουν τη ζωτικής σημασίας γνώση που συνεπάγεται η κατανόηση και πρακτική εφαρμογή των Πρώτων Βοηθειών. Κατά την διάρκεια της μαθησιακής διαδικασίας τα παιδία είχαν την ευκαιρία να εξοικειωθούν με βασικές δεξιότητες Πρώτων Βοηθειών.

Music by Bensound.com/free-music-for-videos

License code: RKZIKRQXDWIDLDUV

«Φωτιά στα δάση, νηπιαγωγάκια εν δράσει»

Στα πλαίσια των εργαστηρίων δεξιοτήτων ασχοληθήκαμε με τα δάση, τους κινδύνους που το απειλούν και συγκεκριμένα την φωτιά. Βασικός σκοπός του συγκεκριμένου εργαστηρίου δεξιοτήτων είναι η ευαισθητοποίηση, η εκπαίδευση και η αλλαγή συμπεριφοράς των μαθητών/τριών σε θέματα που αφορούν το περιβάλλον και ειδικά στο δασικό οικοσύστημα. Έγινε προσπάθεια να κατανοήσουν τα παιδιά ότι τα δάση διαδραματίζουν σημαντικό ρόλο στη μείωση του κινδύνου φυσικών καταστροφών και να  γνωρίσουν τρόπους για την προστασία του.

Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού βιβλίου

Η μελισσούλα ταξιδεύει στη Μεσόγειο.

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά μας για την προσπάθεια τους (κατασκευή μακέτας, προγραμματισμό, αφήγηση), να δημιουργήσουν αυτό το βίντεο στα πλαίσια του Πανελλήνιου διαγωνισμού STEM Education 2024 με θέμα “Μεσόγειος, πηγή ζωής και πολιτισμού”

Η συμμετοχή μας:

Μια μελισσούλα με οικολογική συνείδηση ξεκινάει από την Κρήτη ένα ταξίδι στην Μεσόγειο. Σκοπός της είναι να εντοπίσει τις απειλές και τους κινδύνους της Μεσογείου και να ενημερώσει τους ανθρώπους για την άμεση αντιμετώπιση τους.

1.Πρώτος σταθμός η Αδριατική θάλασσα. Η μελισσούλα παρατηρεί ότι τα φυτοφάρμακα που χρησιμοποιούν οι γεωργοί της Ιταλίας και της Ελλάδας καταλήγουν στην Μεσόγειο.

2.Δεύτερη στάση της μελισσούλας η Ισπανία. Εκεί βλέπει ένα εργοστάσιο το οποίο χύνει τα λήμματα του στα νερά της Μεσογείου.

3.Τρίτη στάση στο κέντρο της Μεσογείου. Η μελισσούλα συναντά ένα πλοίο που ρίχνει πετρέλαιο στην ανοιχτή θάλασσα.

4.Τέταρτος σταθμός η Βόρεια Αφρική. Η μελισσούλα παρατηρεί ψαράδες να ψαρεύουν μεγάλη ποσότητα ψαριών. Μεγαλύτερη από αυτήν που χρειάζονται.

5.Τελευταία στάση σε μια μεγάλη παραλία. Η μελισσούλα βλέπει σκουπίδια παντού. Τόσο στην παραλία όσο και μέσα στην θάλασσα.

6.Η μελισσούλα συγκέντρωσε όλες τις πληροφορίες που ήθελε. Τώρα πετάει γρήγορα πίσω να ενημερώσει τους ανθρώπους. Η Μεσόγειος πρέπει να σωθεί.

Πρώτες βοήθειες στα παιδιά – γρήγορες συμβουλές

Οι πρώτες βοήθειες αποτελούν γνώσεις απαραίτητες για κάθε άνθρωπο, ιδιαίτερα για τους γονείς και τους εκπαιδευτικούς. Τα παιδιά είναι περισσότερο ευάλωτα στον κίνδυνο καθώς δεν έχουν επίγνωση του κινδύνου και η περιέργειά τους τα οδηγεί σε πράξεις και παιχνίδια που ίσως καταλήξουν να τα βλάψουν. Είναι σημαντικό για όλους να γνωρίζουμε πρώτες βοήθειες, πρακτικές συμβουλές και πόρους που μπορούν να ενισχύσουν την ασφάλεια και την ευημερία των παιδιών μας. (πηγή:https://www.paidiatros.com/asthenies/emergencies/protes-voethies)

Τι είναι οι πρώτες βοήθειες;

«Πρώτες βοήθειες» σημαίνει τη λήψη άμεσης δράσης για να βοηθήσεις κάποιον που έχει τραυματιστεί, εμπλέκεται σε ένα ατύχημα ή έχει μια ιατρική έκτακτη ανάγκη.
Είτε πρόκειται για ένα μωρό, ένα παιδί ή ενήλικα που χρειάζεται φροντίδα, ο σκοπός των πρώτων βοηθειών είναι να κρατήσεις κάποιον ζωντανό, να τον προστατεύσεις από περαιτέρω βλάβη και να κάνεις ότι μπορείς για να τον βοηθήσεις να συνέλθει.

Μπορείτε να διαβάσετε όλο το άρθρο στη σελίδα paidiatros.com   πατώντας ΕΔΩ

Πρώτες βοήθειες στο νηπιαγωγείο

Οι πρώτες βοήθειες στο νηπιαγωγείο αποτελούν σημαντικό μέρος της φροντίδας και της ασφάλειας των παιδιών στο περιβάλλον του νηπιαγωγείου και όχι μόνο. Στο pdf που ακολουθεί δίνονται οδηγίες για ενέργειες πρώτων βοηθειών που δεν απαιτούν ιδιαίτερη εκπαίδευση και για ενέργειες που δεν θα βλάψουν περισσότερο τη ζωή του παιδιού. Πηγή του pdf των οδηγιών το Υπουργείο Υγείας

Το συναίσθημα της Αγάπης

Τα παιδιά διατύπωσαν τις ιδέες τους για τη σημασία της αγάπης για τα ίδια, πότε νιώθουν αγάπη και για ποιους νιώθουν αγάπη. Aκούσαμε το τραγούδι “Όπου υπάρχει αγάπη” και μιλήσαμε για την αγάπη, την φιλία και την συνεργασία. Φτιάξαμε και την ανάλογη αφίσα μας

IMG 20240515 121711

Βασιλόπιτα 2024

Σήμερα κόψαμε βασιλόπιτα στο σχολείο μας!!! Τυχερή η Μαρία Τ!!!