Αυτό τον όμορφο χειμωνιάτικο μήνα που ξεκίνησε δουλεύουμε στο νηπιαγωγείο ένα πολύ σημαντικό θέμα μέσα στο πλαίσιο των προγραμμάτων του ΙΕΠ.
Πρώτα συζητήσαμε οτι όλοι οι άνθρωποι είμαστε ξεχωριστοί , παρατηρήσαμε τα εξωτερικά μας χαρακτηριστικά και φτιάξαμε τις ταυτότητες μας
![367738850 1044493903490254 2323957522803274214 n](https://blogs.sch.gr/14nipkil/files/2023/12/367738850_1044493903490254_2323957522803274214_n-300x225.jpg?x89691)
Έπειτα συζητήσαμε για όλα τα χαρακτηριστικά που δεν φαίνονται και για τον κάθε μαθητή όλοι οι συμμαθητές του είπαν τα θετικά στοιχεία που έχει. Τα στοιχεία αυτά τα καταγράψαμε σε χάρτινες παλάμες και στολίσαμε την τάξη μας.
![404353080 1090126205334504 2296720001857342526 n](https://blogs.sch.gr/14nipkil/files/2023/12/404353080_1090126205334504_2296720001857342526_n-225x300.jpg?x89691)
Παρότι είμαστε τόσο ξεχωριστοί υπακούμε όλοι στους ίδιους κανόνες και έχουμε τα ίδια δικαιώματα
![403983717 1381108032809121 5790240141277860158 n](https://blogs.sch.gr/14nipkil/files/2023/12/403983717_1381108032809121_5790240141277860158_n-300x225.jpg?x89691)
Γύρω μας όμως ζουν άνθρωποι που έχουν κάποιες δυσκολίες είτε όρασης, είτε κινητικές ή ακοής. Συζητήσαμε πως έχουν τα ίδια δικαιώματα με μας και οτι χρειάζονται αλλαγές για να μπορούν να ζήσουν , να πηγαίνουν σχολείο, να κινούνται , να αθλούνται, να διασκεδάζουν.
Περπατήσαμε στην τάξη με κλειστα μάτια, με οδηγό ή χωρίς. Ζωγραφίσαμε με τα μάτια κλειστά, Κατασκευάσαμε πεζοδρόμιο για τυφλούς και φτιαξαμε το αρχικό του ονοματος μας με το σύστημα Βraille
![404170724 6904492439649402 4629573993438189302 n](https://blogs.sch.gr/14nipkil/files/2023/12/404170724_6904492439649402_4629573993438189302_n-225x300.jpg?x89691)
Προσπαθήσαμε να πιάσουμε τα παιχνίδια μας με τίς πατούσες μας χωρίς να χρησιμοποιήσουμε τα χέρια μας, ζωγραφίσαμε κρατώντας το μαρκαδόρο με το στόμα
![404345898 1922647888130274 7275290193859028890 n](https://blogs.sch.gr/14nipkil/files/2023/12/404345898_1922647888130274_7275290193859028890_n-300x225.jpg?x89691)
Σε συνεργασία με το Σύλλογο “Βηματίζω” ένα αναπηρικό αμαξίδιο μεσα στην τάξη του νηπιαγωγείου μας, μας βοήθησε να κατανοήσουμε τις δυσκολίες κίνησης στο χώρο (στον εσωτερικό αλλά και στο πεζοδρόμιο έξω από το νηπιαγωγείο μας)για ένα άτομο με κινητικές δυσκολίες. Και σκεφτήκαμε όλες τις αλλαγές που είναι απαραίτητες για να κινείται με ευκολία.
![404449381 300580392316157 1999435673322814172 n](https://blogs.sch.gr/14nipkil/files/2023/12/404449381_300580392316157_1999435673322814172_n-225x300.jpg?x89691)
Για να συμβάλλουμε και εμείς ώστε οι άνθρωποι με κινητικές δυσκολίες να έχουν αμαξίδιο για να κινούνται ,
στο νηπιαγωγείο μαζεύουμε καπάκια για το “Βηματίζω”
Επίσης συζητήσαμε για τους κωφούς τι χρειάζονται για να παρακολουθήσουν μια ταινία ή ειδήσεις ή για να επικοινωνήσουν με άλλους
Γνωρίσαμε τη νοηματική γλώσσα και αρχίσαμε να μαθαίνουμε ένα τραγούδι στη νοηματική. Το τραγούδι αυτό είναι “Ν’αγαπάς τα βουνά και τα πέλαγα” Μπορείτε να βρείτε αυτό το τραγούδι και να το μάθετε και εσείς !!