Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης “Νερό θείο δώρο”

Ιούν 202421

Λήψη αρχείου

από κάτω από: Γενικά | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης “Νερό θείο δώρο”

Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας “Περπατώ-περπατώ στο δρόμο με ασφάλεια”

Ιούν 202421

Λήψη αρχείου

από κάτω από: Γενικά | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας “Περπατώ-περπατώ στο δρόμο με ασφάλεια”

Σχέδιο Δράσης “Ομαλή μετάβαση των νηπίων στο Δημοτικό Σχολείο”

Ιούν 202411

Η μετάβαση των νηπίων από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό Σχολείο σηματοδοτεί ένα νέο και σημαντικό στάδιο εξέλιξης τόσο για τα ίδια όσο και για τις οικογένειές τους και θεωρείται μια από τις κρισιμότερες περιόδους της παιδικής ηλικίας. Γι΄ αυτό προσπαθήσαμε τα παιδιά να γνωρίσουν τη λειτουργία του Δημοτικού Σχολείου και να εξοικειωθούν με το περιβάλλον του».

Αποδεχτήκαμε την πρόσκληση των παιδιών της Στ΄ τάξης του 3ου Δημοτικού Σχολείου Καρδίτσας και ξεκινήσαμε μαζί τους από το Νηπιαγωγείο μας για την επίσκεψή μας στο Δημοτικό Σχολείο.

1 σχέδιο δράσης  2 σχέδιο δράσης

Μας υποδέχτηκαν μικροί και μεγάλοι μαθητές του 3ου Δημοτικού Σχολείου

3 σχέδιο δράσης

Στην αρχή λίγο αγχωμένοι επιθεωρούμε το νέο περιβάλλον

4 σχέδιο δράσης
Καθίσαμε με τα παιδιά της Στ΄ τάξης

5 σχέδιο δράσης
Περάσαμε από την αίθουσα μουσικής όπου μας υποδέχτηκαν πολύ ζεστά αφιερώνοντάς μας ένα υπέροχο τραγούδι!

6 σχέδιο δράσης   7 σχέδιο δράσης
Στην αίθουσα Η/Υ

10 σχέδιο δράσης    8 σχέδιο δράσης

Θέλουμε να θυμάστε για πάντα, τις όμορφες στιγμές που ζήσατε για δυο χρόνια στο Νηπιαγωγείο! Εμείς, οι νηπιαγωγοί σας, με όνειρα, προσδοκίες, ελπίδες και πολλή αγάπη, σας στέλνουμε να κατακτήσετε τον κόσμο!!!

από κάτω από: Γενικά | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Σχέδιο Δράσης “Ομαλή μετάβαση των νηπίων στο Δημοτικό Σχολείο”

Επίσκεψη Τροχαίας Καρδίτσας στο Νηπιαγωγείο μας

Ιούν 20245

Στα πλαίσια υλοποίησης προγράμματος Αγωγής Υγείας με τίτλο ¨Περπατώ-περπατώ στο δρόμο με ασφάλεια, επισκέφθηκε το Νηπιαγωγείο μας, μετά από πρόσκλησή μας, ο αστυνομικός της  Τροχαίας Καρδίτσας κ. Βασίλειος Μαυρόπουλος. Μίλησε στους μικρούς μαθητές/τριες δείχνοντας ταυτόχρονα σχετικές εικόνες και εκπαιδευτικά βίντεο, για τα σήματα και τους κανόνες οδικής ασφάλειας, απάντησε σε ερωτήσεις και έλυσε απορίες των παιδιών, τα οποία παρακολουθούσαν με μεγάλο ενδιαφέρον!

τροχια 5 τροχαια 4 τροχαια 3 τροχαια 1

από κάτω από: Γενικά | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Επίσκεψη Τροχαίας Καρδίτσας στο Νηπιαγωγείο μας

Παρουσίαση βιβλίου

Μάι 202427

Την Παρασκευή 24 Μαΐου 2024 στο Νηπιαγωγείο μας, έγινε παρουσίαση του Παραμυθιού “Ο Κολοκυθούλης” από τη συγγραφέα του βιβλίου κ. Χαρά Σταυρίδου. Η συγγραφέας διάβασε το παραμύθι παρέα με την κούκλα- Κολοκυθούλη, συζήτησε με τους μαθητές/τριες για την πλοκή και το τελικό δίδαγμα. Στο τέλος τα παιδιά ζωγράφισαν αυτό που τους άρεσε από το παραμύθι!

από κάτω από: Γενικά | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Παρουσίαση βιβλίου

Επίσκεψη στο Μουσείο Πόλης Καρδίτσας

Μάι 202421

Την Παρασκευή 17-5-2024, με αφορμή τη Διεθνή Ημέρα Μουσείων στις 18 Μαΐου 2024, επισκεφθήκαμε το Ιστορικό Λαογραφικό Μουσείο της Πόλης Δήμου Καρδίτσας. Μέσα από την περιήγηση τα παιδιά είδαν παραδοσιακές ενδυμασίες, υφαντά, παλιά οικιακά σκεύη, παλιές φωτογραφίες, προσωπικά αντικείμενα του μεγάλου Καρδιτσιώτη στρατιωτικού και πολιτικού Νικολάου Πλαστήρα, έμαθαν έτσι για τον πολιτισμό αλλά και την ιστορία του τόπου τους.

ΜΟΥΣΕΙΟ 1 1ΜΟΥΣΕΙΟ 2ΜΟΥΣΕΙΟ 5

ΜΟΥΣΕΙΟ 6 ΜΟΥΣΕΙΟ 8

από κάτω από: Γενικά | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Επίσκεψη στο Μουσείο Πόλης Καρδίτσας

Καλό Πάσχα και Καλή Ανάσταση!

Απρ 202427
καρτεσ

Πάσχα στο Νηπιαγωγείο μας

Μαθαίνουμε για τη Γιορτή του Πάσχα: το Σάββατο του Λαζάρου, την Κυριακή των Βαΐων, τη Μεγάλη Εβδομάδα, τα Πάθη και την Ανάσταση του Χριστού, τα Ήθη και τα Έθιμα. Παρακολουθούμε σχετικά βίντεο, διαβάζουμε βιβλία με Πασχαλινές ιστορίες. ζωγραφίζουμε, βάφουμε κόκκινα  αβγά, κόβουμε, κολλάμε και κάνουμε πασχαλινές κατασκευές.

καρτεσ

κοτούλες

αβγακοκκινα αυγα 2 λαγουδάκια       καλαθια 1  καλαθακια

Το βιβλιαράκι με τα έθιμα του Πάσχα

από κάτω από: Γενικά | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Καλό Πάσχα και Καλή Ανάσταση!

Συμμετοχή στη Δράση “Let’s do it Greece”

Απρ 202414

Λήψη αρχείου

από κάτω από: Γενικά | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Συμμετοχή στη Δράση “Let’s do it Greece”

4 Απριλίου: Παγκόσμια Ημέρα Αδέσποτων Ζώων –Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας

Απρ 20244

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Αδέσποτων Ζώων –Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας και με σκοπό την ευαισθητοποίηση, το σεβασμό, την απόκτηση σωστής συμπεριφοράς και αισθήματος ευθύνης για τα ζώα από τους μαθητές/τριες:

Παρατηρήσαμε εικόνες, αδέσποτων ζώων και ζώων που έχουν οικογένεια τις συγκρίναμε και κάναμε υποθέσεις για τα συναισθήματά τους.

Παρατηρήσαμε εικόνες με τα δικαιώματα των ζώων και συζητήσαμε για τα δικαιώματα και τις ανάγκες τους.

Διαβάσαμε το παραμύθι «Τα αδεσποτάκια»

Τα παιδιά ζωγράφισαν: «Τι χρειάζονται τα ζώα να είναι χαρούμενα και ευτυχισμένα».

Παρακολουθήσαμε βίντεο από φιλοζωικές οργανώσεις και μιλήσαμε για το έργο τους και με ποιους τρόπους μπορούμε όλοι να βοηθήσουμε.

Δημιουργήσαμε Αφίσα: «ΒΟΗΘΗΣΕ ΤΗ ΦΙΛΟΖΩΪΚΗ ΝΑ ΔΙΝΕΙ ΑΓΑΠΗ»

Αφίσα 4 Απριλίου

Λήψη αρχείου

από κάτω από: Γενικά | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο 4 Απριλίου: Παγκόσμια Ημέρα Αδέσποτων Ζώων –Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας

2 ΑΠΡΙΛΙΟΥ- ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ

Απρ 20242

Λήψη αρχείου

από κάτω από: Γενικά | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο 2 ΑΠΡΙΛΙΟΥ- ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ
« Παλιότερα άρθρα

Χωρίς σχόλια για εμφάνιση.

Σεπτέμβριος 2024