Εισαγωγή μαθητών στα Πρότυπα και Πειραματικά σχολεία για το σχ. έτος 2024-25

Παράταση εγγραφών στην Α΄ Τάξη

Σας ενημερώνουμε ότι οι εγγραφές μαθητών/τριών της Α΄Τάξης στα Δημόσια Δημοτικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2024-2025, παρατείνονται μέχρι και την Τετάρτη 27 Μαρτίου 2024.

Εγγραφές στην Α’ Τάξη Δημοτικού για το Σχολικό Έτος 2024-2025

Σύμφωνα με εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, οι αιτήσεις εγγραφών στα Δημοτικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2024-2025 θα πραγματοποιηθούν από 1 έως 20 Μαρτίου 2024.

Επισημαίνεται ότι τη σχολική χρονιά 2024-2025 στην Α΄ Τάξη του Δημοτικού Σχολείου θα φοιτήσουν οι μαθητές που γεννήθηκαν από 1-1-2018 έως και 31-12-2018.

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΩΝ

α. Επίδειξη του Βιβλιαρίου Υγείας του Παιδιού (Β.Υ.Π.) ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, από το οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα εμβόλια που προβλέπονται και είναι ενταγμένα στο Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών.

β. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή(Α.Δ.Υ.Μ.), το οποίο μπορείτε να κατεβάσετε εδώ και το επιστρέφετε συμπληρωμένο από ιατρό.

γ. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο διαπιστώνεται η διεύθυνση κατοικίας του/της μαθητή/τριας. Παρακαλούμε να δώσετε μεγάλη προσοχή στους μονούς-ζυγούς αριθμούς κάποιων οδών. Δείτε εδώ το χάρτη γεωγραφικής κατανομής των σχολικών μονάδων και εδώ το αντίστοιχο έγγραφο της Δ/νσης Α/θμιας Εκπ/σης Ιωαννίνων.

Γίνονται δεκτά:

1. Λογαριασμός ΔΕΗ ή ΔΕΥΑΙ, μισθωτήριο ακινήτου ή άλλο δημόσιο πρόσφατο έγγραφο
  2. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση είναι απαραίτητη η προσκόμιση ΔΥΟ(2) εγγράφων ιδιωτικών παρόχων

δ. Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου για την εγγραφή στο Δημοτικό.

Το Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας, αναζητείται από τις σχολικές μονάδες μέσω του Πληροφορικού Συστήματος myschool του ΥΠΑΙΘ.

Οι εγγραφές θα γίνονται στο Σχολείο καθημερινά από 10.00-11.25 και 11.45-12.25.

Σχολική γιορτή για την 21η Φεβρουαρίου

Την Τρίτη 20 Φεβρουαρίου 2024 το σχολείο θα λειτουργήσει κανονικά, όπως και το ολοήμερο.

Από τις 08.40 έως τις 09.40 θα πραγματοποιηθεί στο σχολείο η γιορτή για την επέτειο της 21ης Φεβρουαρίου.

Όσοι από τους γονείς επιθυμούν μπορούν να παρακολουθήσουν τη γιορτή.

Ο Δ/ντής

Εισαγωγή μαθητών/τριών στα Πρότυπα και Πειραματικά Σχολεία

Ενημέρωση

Σας ενημερώνουμε ότι την Παρασκευή, 22/12/2023 οι μαθητές θα προσέλθουν κανονικά στο Σχολείο.

Στις 10.00 π.μ. θα πραγματοποιηθεί η Χριστουγεννιάτικη γιορτή των μαθητών της Β’ τάξης.

Ο Δ/ντής

Παναγιώτης Τασιούλας

Σχολική γιορτή για την επέτειο του Πολυτεχνείου

Την Παρασκευή 17 Νοεμβρίου 2023 θα πραγματοποιηθεί στο Σχολείο μας η γιορτή για την επέτειο του Πολυτεχνείου από τις 08.30 έως τις 09.30.

Παρακαλούμε να μεριμνήσετε για την αποχώρηση των μαθητών.

Το ολοήμερο σχολείο δε θα λειτουργήσει.

Λειτουργία Σχολείου – Εκλογές

Λόγω της διενέργειας των εκλογών για την ανάδειξη των Περιφερειακών και Δημοτικών αρχών της 8ης Οκτωβρίου 2023, τα σχολεία της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης δεν θα λειτουργήσουν την Παρασκευή 6 Οκτωβρίου 2023 και τη Δευτέρα 9 Οκτωβρίου 2023.

Επισημαίνεται ότι σε όσες περιφέρειες ή δήμους θα διεξαχθεί επαναληπτική ψηφοφορία την Κυριακή 15 Οκτωβρίου 2023, δεν θα λειτουργήσουν τα σχολεία της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης την Παρασκευή 13 Οκτωβρίου 2023 και τη Δευτέρα 16 Οκτωβρίου 2023 αντίστοιχα.