Η Αντιδημαρχία Παιδείας Δια Βίου Μάθησης Δ. Ηρακλείου και ο Τομέας Ηλεκτρολογίας Ηλεκτρονικής και Αυτοματισμού ΙΙ του 1ου ΕΚ Ηρακλείου σε συνεργασία με το Τμήμα Επιστημονικής & Παιδαγωγικής Καθοδήγησης Π.Ε και τη Διεύθυνση Π/θμιας Εκπ/σης Ηρακλείου διοργανώνουν εισαγωγικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα με θέμα «ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΡΟΜΠΟΤΙΚΗ για μαθητές 2017», το οποίο θα διεξαχθεί στους χώρους του εργαστηρίου Υπολογιστικών Συστημάτων και Δικτύων του Τομέα στο 1ο ΕΚ Ηρακλείου Κρήτης (Ιτάνου 40 Κηπούπολη Ηράκλειο). Το πρόγραμμα παρέχεται δωρεάν και απευθύνεται σε μαθητές της ΣΤ’ Τάξης Δημοτικών Σχολείων του Ηρακλείου και θα διεξάγεται Κάθε Παρασκευή και ώρα 18:00-20:00
Για έξι (06) εβδομάδες με ημέρα έναρξης την Παρασκευή 03-03-2017 και λήξης την 07-04-2017
Ο αριθμός συμμετεχόντων είναι περιορισμένος (20 άτομα) λόγω της δυναμικότητας των εργαστηρίων.
Το εργαστήριο θα πραγματοποιηθεί με μικρές ομάδες μαθητών, στις οποίες θα διατεθεί ένα προγραμματιζόμενο ρομπότ (LEGO EV3), στο οποίο θα προγραμματίσουν σειρά εφαρμογών. Για την διεξαγωγή του προγράμματος έχουν εξασφαλιστεί όλα τα μέτρα προστασίας των μαθητών και οι απαραίτητες προϋποθέσεις για την ασφαλή συμμετοχή των μαθητών όσον αφορά την ασφαλή προσέλευση και αποχώρηση τους αλλά και παραμονή τους στους χώρους του 1ου ΕΚ
Οι μαθητές που ενδιαφέρονται, έχουν βασικές γνώσεις χρήσης Η/Υ και έχουν τη δυνατότητα να το παρακολουθήσουν, να συμπληρώσουν ηλεκτρονικά αίτησή στο site www.1eksemi.weebly.com/ μέχρι Πέμπτη 23 Φεβρουαρίου 2017.
Η επιλογή των μαθητών θα γίνει με ειδική κλήρωση ώστε να συμμετέχουν μαθητές από όσο δυνατόν περισσότερα Σχολεία.