Δεκ 13 2017

«Υγιή παιδιά, υγιής πλανήτης»

Η Β’ τάξη του σχολείου μας έβγαλε εισιτήρια και ξεκίνησε το ταξίδι της στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα:  «Υγιή παιδιά, υγιής πλανήτης» που ξεκίνησε να υλοποιεί το WWF Ελλάς. Το εκπαιδευτικό  υλικό «Υγιή παιδιά, υγιής πλανήτης» έχει εγκριθεί από το Υπουργείο Παιδείας (ΑΠ ΙΕΠ 3 0/27-7-2017).  Οι μικροί μας ταξιδιώτες μέσα από ελκυστικές δραστηριότητες, που διεγείρουν τις αισθήσεις και κεντρίζουν το ενδιαφέρον τους, μαθαίνουν για την αξία της διατροφής αλλά και για τις επιπτώσεις που έχει η διατροφή στην υγεία μας. Οι δραστηριότητες έχουν παιγνιώδη μορφή και εμπλέκουν όλα τα παιδιά, τα οποία μέσα από ένα βιωματικό τρόπο προσεγγίζουν ένα τόσο σημαντικό θέμα.

Μαρ 16 2017

Ενημέρωση γονέων για την εβδομάδα από 20 Μαρτίου έως και 24 Μαρτίου

Σας ενημερώνουμε ότι:

Την Τρίτη 21 Μαρτίου 2017 το σχολείο δε θα λειτουργήσει, γιατί οι εκπαιδευτικοί του σχολείου θα παρακολουθήσουν υποχρεωτικό σεμινάριο με θέμα «τη διαφοροποίηση της διδασκαλίας και προσαρμογή της  σε εξαιρετικά ανομοιογενές υλικό μαθητών, σε συνδυασμό και με την αξιοποίηση ΤΠΕ», το οποίο διοργανώνει η Σχολική Σύμβουλος της Περιφέρειάς μας κ. Σπαθαράκη Ανδρονίκη από 08.00 έως 14.00.

Την Τετάρτη 22 Μαρτίου 2017 από τις 12.25 έως 14.00 θα δοθούν οι έλεγχοι προόδου στους γονείς των μαθητών και θα ενημερωθούν για την πρόοδο των παιδιών τους. Όσοι γονείς δε μπορούν να τους παραλάβουν, μπορούν να ορίσουν σε συνεννόηση με τον/την δάσκαλο/α του τμήματος για τον ορισμό άλλης ώρας και μέρας για την παραλαβή του και ενημέρωσή τους. Το ολοήμερο θα λειτουργήσει κανονικά.

Την Παρασκευή 24 Μαρτίου 2017 οι μαθητές θα σχολάσουν στις 10.30 και δε θα λειτουργήσει το ολοήμερο τμήμα.

Μαρ 15 2017

Εκλογές Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ από την Εφορευτική Επιτροπή

Αγαπητοί γονείς, αυτή την Τετάρτη 22 Μαρτίου 2017 (ημέρα επίδοσης των ελέγχων τριμήνου) θα πραγματοποιηθούν οι εκλογές για την ανάδειξη του νέου Δ.Σ. του συλλόγου μας, της Ελεγκτικής Επιτροπής και των αντιπροσώπων στην Ένωση Γονέων. Οι εκλογές θα διεξαχθούν μεταξύ 12:30 και 14:00. Παρακαλούμε να κρατάτε την ταυτότητά σας για την ταυτοποίηση

Φεβ 15 2017

Συμμετοχή σε σεμινάριο ρομποτικής

Συντάκτης: κάτω από Στ΄τάξη και με ετικέτα:

Η Αντιδημαρχία Παιδείας Δια Βίου Μάθησης Δ. Ηρακλείου και ο Τομέας Ηλεκτρολογίας Ηλεκτρονικής και Αυτοματισμού ΙΙ του 1ου ΕΚ Ηρακλείου σε συνεργασία με το Τμήμα Επιστημονικής & Παιδαγωγικής Καθοδήγησης Π.Ε και τη Διεύθυνση Π/θμιας Εκπ/σης Ηρακλείου διοργανώνουν εισαγωγικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα με θέμα «ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΡΟΜΠΟΤΙΚΗ για μαθητές 2017», το οποίο θα διεξαχθεί στους χώρους του εργαστηρίου Υπολογιστικών Συστημάτων και Δικτύων του Τομέα  στο 1ο ΕΚ Ηρακλείου Κρήτης (Ιτάνου 40 Κηπούπολη Ηράκλειο). Το πρόγραμμα παρέχεται δωρεάν και απευθύνεται σε μαθητές της ΣΤ’ Τάξης Δημοτικών Σχολείων του Ηρακλείου και θα διεξάγεται Κάθε Παρασκευή και ώρα 18:00-20:00

Για έξι (06) εβδομάδες με ημέρα έναρξης την Παρασκευή 03-03-2017 και λήξης την 07-04-2017

Ο αριθμός συμμετεχόντων είναι περιορισμένος (20 άτομα) λόγω της δυναμικότητας των εργαστηρίων.

Το εργαστήριο θα πραγματοποιηθεί με μικρές ομάδες μαθητών, στις οποίες θα διατεθεί ένα προγραμματιζόμενο ρομπότ (LEGO EV3), στο οποίο θα προγραμματίσουν σειρά εφαρμογών. Για την διεξαγωγή του προγράμματος έχουν εξασφαλιστεί όλα τα μέτρα προστασίας των μαθητών και  οι απαραίτητες προϋποθέσεις για την ασφαλή συμμετοχή των μαθητών όσον αφορά την ασφαλή προσέλευση και αποχώρηση τους αλλά και παραμονή τους στους χώρους του 1ου ΕΚ

Οι μαθητές που ενδιαφέρονται, έχουν βασικές γνώσεις χρήσης Η/Υ και έχουν τη δυνατότητα να το παρακολουθήσουν, να συμπληρώσουν ηλεκτρονικά αίτησή στο site www.1eksemi.weebly.com/ μέχρι Πέμπτη 23 Φεβρουαρίου 2017.

Η επιλογή των μαθητών θα γίνει με ειδική κλήρωση ώστε να συμμετέχουν μαθητές από όσο δυνατόν περισσότερα Σχολεία.

Επόμενα »