Καλωσορίσατε

..στο ιστολόγιο

BBB 001

του 11ου Νηπ/γείου Αγίας Παρασκευής.

Το όραμά μας

Οραματιζόμαστε ένα σχολείο χαρούμενο, δημιουργικό, συμπεριληπτικό, δημοκρατικό    και ανοιχτό προς όλους τους μαθητές/τριες, με σεβασμό στις ιδιαίτερες ανάγκες και τα ενδιαφέροντά τους, όπου όλοι, μαθητές/-τριες, εκπαιδευτικοί, γονείς, θα νιώθουν μέλη της ίδιας ομάδας και θα συνεργάζονται για αυτόν τον σκοπό. Παράλληλα, στο επίκεντρο του οράματός μας βρίσκεται η ανάπτυξη κοινωνικών και συναισθηματικών δεξιοτήτων. Θεωρούμε ότι ο δυναμικός συνδυασμός όλων των προαναφερθέντων στοιχείων, αποτελεί για τους μαθητές και τις μαθήτριες του Νηπιαγωγείου, το κατάλληλο υποστηρικτικό πλαίσιο για την προσωπική τους ευημερία και ευεξία αλλά και για τη μελλοντική εξέλιξή τους σε αυτόνομα, ενεργά και παραγωγικά μέλη της κοινωνίας.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

Συγκέντρωση ειδών πρώτης ανάγκης για το “Χαμόγελο του παιδιού”

Λήψη αρχείου

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις, Κοινωνικές | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Συγκέντρωση ειδών πρώτης ανάγκης για το “Χαμόγελο του παιδιού”

Επίσκεψη στο χώρο μας από την ομάδα “Αερόπλοιο”

Την Παρασκευή 12/04/2024 στο χώρο του Νηπιαγωγείου θα παρουσιαστεί η διαδραστική παράσταση «Οι Μύθοι μας, τ΄ αστέρια μας» από την θεατρική ομάδα «Αερόπλοιο».

Λίγα λόγια για την παράσταση

Τ΄ αστέρια έχουν ιστορίες και παραμύθια να πούνε. Και οι ιστορίες τους είναι βγαλμένες από την απέραντη Ελληνική μυθολογία. Την πλουσιότερη του κόσμου. Το φανερώνει το όνομα κάθε αστεριού και αστερισμού. Ο Ηρακλής, ο Περσέας, η όμορφη Ανδρομέδα, ο θαυμαστός Πήγασος, η Κασσιόπη και τόσα άλλα αστέρια πριν ανεβούν στον ουρανό ήταν ήρωες θαυμαστοί στην Ελληνική μυθολογία. Η ζωή και τα κατορθώματα τους ήταν τέτοια που οι θεοί, τους ανέβασαν ψηλά για να φωτίζουν τις νύχτες μας. Να λάμπουν από ΄κει ψηλά και να θυμίζουν τα φοβερά κατορθώματα και τους ηρωισμούς τους.
Αυτούς τους μύθους που κρύβονται πίσω από τ’ αστέρια τους ξέρει καλά η Κυρά-Νύχτα. Ντυμένη το πλούσιο κοστούμι της, φέρνει τα σκηνικά της και με μάσκες και κούκλες πρωτότυπες, αφηγείται τα κατορθώματα των αστεριών και των ηρώων.
Και όχι μόνο αυτό:  Καράβια εμφανίζονται και ταξιδεύουν στις θάλασσες, κόσμοι θαυμαστοί φανερώνονται μπροστά στα μάτια των παιδιών με ήρωες μυθικούς και παραμυθένιους που Κάνουν κατορθώματα τρομερά. Ο Περσέας νικάει την Μέδουσα και το τρομερό κήτος και απελευθερώνει την Ανδρομέδα. Το σοφό και γενναίο άλογο, ο Πήγασος λευκός και φτερωτός διασχίζει τους αιθέρες και τον οδηγεί στη νίκη.

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις, Δράσεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Επίσκεψη στο χώρο μας από την ομάδα “Αερόπλοιο”

Τα παιδιά δημιούργησαν το έργο με τίτλο: «Η καρδιά μας ανοίγει τα φτερά της αλληλεγγύης»

IMG 20240110 162923a 222222

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις, Δράσεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Συμμετοχή του νηπιαγωγείου μας στην 17η συνάντηση Μαθητικής Δημιουργίας του Δήμου μας

Εκδήλωση επετείου 25ης Μαρτίου

Η εκδήλωση του Νηπιαγωγείου μας για την επέτειο της 25ης Μαρτίου,  πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 22/3  στις 8:30 το πρωί στο χώρο μας.                              Οι μαθητές/τριες απήγγειλαν ποιήματα, τραγούδησαν πατριωτικά τραγούδια και χόρεψαν παραδοσιακούς χορούς.
Την εκδήλωση παρακολούθησαν οι γονείς στον ειδικά διαμορφωμένο χώρο μας.

20240320 095440 1     20240320 142531

20240320 142256    20240320 145704

20240320 142411  20240320 142335

20240321 162255    20240322 081203

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις, Εκδηλώσεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εκδήλωση επετείου 25ης Μαρτίου

Ενημερωτική επιστολή – 4ο Εργαστήριο Δεξιοτήτων

Λήψη αρχείου

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις, Εργαστήρια Δεξιοτήτων | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ενημερωτική επιστολή – 4ο Εργαστήριο Δεξιοτήτων

Συλλογική συμμετοχή στην κατηγορία: Δημιουργική κατασκευή

20240314 120312

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις, Δράσεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Συμμετοχή του νηπιαγωγείου μας στο Δημιουργικό διαγωνισμό του Make –A-Wish Ελλάδος

Επίσκεψη από την ομάδα Fantasia Theatre

20240315 094609    20240315 093117 1

20240315 093712    20240315 095141

Στις 15 Μαρτίου 2024 τα παιδιά παρακολούθησαν στο χώρο του Νηπιαγωγείου την Κουκλοθεατρική παράσταση  με τίτλο «Το καρναβάλι των ζώων»   στην οποία είχαν ενεργό συμμετοχή.

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις, Δράσεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Επίσκεψη από την ομάδα Fantasia Theatre

Εκδήλωση επετείου 25ης Μαρτίου

Η εκδήλωση του Νηπιαγωγείου μας για την επέτειο της 25ης Μαρτίου, θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 22/3  στις 8:30 το πρωί. Οι μαθητές/τριες παρακαλούμε να φορούν παντελόνι μπλε ή τζιν ( αγόρια) και φούστα μπλε ( κορίτσια) με λευκό μπλουζάκι ή πουκάμισο.
Οι γονείς θα προσέλθουν μαζί με τα παιδιά και αφού  τα παρακολουθήσουν,                         θ΄ αποχωρήσουν μαζί τους.

Εγγραφές μαθητών/τριών στα Νηπιαγωγεία για το σχολικό έτος 2024-25

ΧΑΡΤΗΣ ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΩΝ ΟΡΙΩΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ

11ου ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ ΑΓΙΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ

Στιγμιότυπο οθόνης 2024 02 27 165733 ΧΑΡΤΗΣ

ΑΤΟΜΙΚΟ ΔΕΛΤΙΟ ΥΓΕΙΑΣ ΜΑΘΗΤΗ

Λήψη αρχείου

Η ΣΧΕΤΙΚΗ ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΕΓΓΡΑΦΩΝ ΤΟΥ Υ.ΠΑΙ.Θ.Α.

Λήψη αρχείου

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εγγραφές μαθητών/τριών στα Νηπιαγωγεία για το σχολικό έτος 2024-25

Ενημέρωση ατομικής προόδου μαθητών/τριών

Σας ενημερώνουμε πως θα πραγματοποιηθεί  ενημέρωση

γονέων/κηδεμόνων, ατομικής  προόδου των παιδιών,                                     στις  13 και 14  Μαρτίου 2024.

Για διευκόλυνσή σας, παρακαλούμε να σημειώσετε την ημέρα  και την ώρα που επιθυμείτε, στην κατάσταση την οποία θα έχουν οι νηπιαγωγοί των  τμημάτων.

Ευχαριστούμε για τη συνεργασία

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ενημέρωση ατομικής προόδου μαθητών/τριών