Λειτουργία σχολείων ενόψει ευρωπαϊκών εκλογών

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Σας ανακοινώνουμε ότι, σύμφωνα με την με αρ. πρωτ. : Φ1/54108/ΓΔ4/23-05-2024 εγκύκλιο του ΥΠΑΙΘΑ, γνωστοποιείται πως λόγω της διενέργειας των ευρωπαϊκών εκλογών της 9ης Ιουνίου 2024, τα σχολεία της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης όλης της χώρας δε θα λειτουργήσουν την Παρασκευή 7 Ιουνίου 2024 και τη Δευτέρα 10 Ιουνίου 2024, για τη διευκόλυνση της λειτουργίας των εκλογικών κέντρων, καθώς και τη μετακίνηση των εκλογέων στις περιφέρειες στις οποίες ψηφίζουν.

ευρωεκλογες

Εγγραφές στο ολοήμερο πρόγραμμα για το σχολικό έτος 2024-2025

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Σας ενημερώνουμε ότι, προκειμένου να γίνει ο προγραμματισμός για το σχολικό έτος 2024-2025, σύμφωνα με την με αρ. πρωτ: Φ.7/50345/Δ1/16-05-2024 εγκύκλιο του ΥΠΑΙΘΑ,  καλούνται όσοι γονείς επιθυμούν να παρακολουθήσουν τα παιδιά τους  το ολοήμερο πρόγραμμα έως τις 4:00μ.μ, να συμπληρώσουν την αίτηση – δήλωση που βρίσκεται παρακάτω :

Την αίτηση θα την βρείτε εδώ

Επίσης, επειδή στο σχολείο μας δύναται να λειτουργήσει και το αναβαθμισμένο ολοήμερο πρόγραμμα έως τις 5:30μ.μ, όσοι γονείς ενδιαφέρονται να παρακολουθήσουν τα παιδιά τους το συγκεκριμένο πρόγραμμα θα βρουν την αίτηση παρακάτω:

Την αίτηση θα την βρείτε εδώ

Στις παραπάνω αιτήσεις έχετε τη δυνατότητα να συμπληρώσετε εάν επιθυμείτε Πρωινή Ζώνη.

ΥΓ: Γίνονται δεκτές όλες ανεξαιρέτως οι  αιτήσεις των γονέων/κηδεμόνων για φοίτηση των μαθητών/τριών στο Ολοήμερο Πρόγραμμα, χωρίς προϋποθέσεις . Παρακαλούμε όλες οι αιτήσεις να κατατεθούν μέχρι την Παρασκευή, 24-05-2024.

Περαιτέρω διευκρινίσεις σχετικά με την λειτουργία των 2 προγραμμάτων του ολοήμερου θα βρείτε εδώ:

Φ7/118139/Δ1/9-9-2020 (Β’ 3838)

Και για το αναβαθμισμένο στο άρθρο 371 του νόμου  4957/2022

Εισαγωγή σε Πρότυπα και Πειραματικά Γυμνάσια

Σας ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με τη με αρ. πρωτ.: 32385/Δ6/29-3-2024 εγκύκλιο του ΥΠΑΙΘΑ με θέμα: «Υποβολή αιτήσεων για την εισαγωγή μαθητών στα Πρότυπα και Πειραματικά σχολεία για το σχ. έτος 2024-25» καλούνται οι γονείς/κηδεμόνες που επιθυμούν τη συμμετοχή του παιδιού τους στην κλήρωση για τα Πειραματικά ή την δοκιμασία εισαγωγής για τα Πρότυπα σχολεία να υποβάλλουν ηλεκτρονική αίτηση, από την Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024 έως και την Τετάρτη 17 Απριλίου 2024 και ώρα 23:59 μέσω της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης της Δημόσιας Διοίκησης (gov.gr), κατηγορία Εκπαίδευση, υποκατηγορία Εγγραφή σε σχολείο, ενότητα Αίτηση εισαγωγής μαθητών και μαθητριών στα Πρότυπα και Πειραματικά Σχολεία ή μέσω του συνδέσμου:

σχετικά έντυπα:

apofasi

kenes theseis

Πρόσκληση στην Εκδήλωση Παρουσίασης των Λευκωμάτων κατά του Σχολικού Εκφοβισμου

Παράταση Εγγραφών Α’ Τάξης

Σας ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με τη με αρ. πρωτοκόλλου. :Φ.6/29294/Δ1 εγκύκλιο του ΥΠΑΙΘΑ,  οι εγγραφές μαθητών/τριών στα Δημόσια Νηπιαγωγεία και Δημοτικά Σχολεία της χώρας για το σχολικό έτος 2024-2025, παρατείνονται μέχρι και την Τετάρτη 27 Μαρτίου 2024.

εγγραφη

Εορτασμός 25ης Μαρτίου και Βαθμολογία Β’ Τριμήνου

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Σας ενημερώνουμε ότι, την Παρασκευή 22-3-2024 στις 8:30 π.μ., θα πραγματοποιηθεί ο εορτασμός της εθνικής επετείου της 25ης Μαρτίου από όλους τους μαθητές στις τάξεις τους, ώστε να διασφαλιστεί η εύρυθμη λειτουργία του σχολείου. Στις 10 π.μ. και μετά το πέρας της εορτής θα γίνει η προσέλευση των γονέων στις τάξεις προκειμένου να ενημερωθούν για την επίδοση των μαθητών. Οι γονείς των μαθητών που φοιτούν στις τάξεις Γ΄Δ΄Ε΄ΣΤ΄, θα παραλάβουν και τους ελέγχους προόδου για το β΄ τρίμηνο του τρέχοντος σχολικού έτους. Οι μαθητές θα αποχωρήσουν με ευθύνη των γονέων τους.

25 μαρτιου

Παγκόσμια ημέρα κατά του σχολικού εκφοβισμού

To 11o  Δημοτικό Σχολείο Αγίων Αναργύρων παρακάτω, παρουσιάζει μέρος των εργασιών των μαθητών του σχολείου, από δράσεις που πραγματοποιήθηκαν με θέμα το φαινόμενο του σχολικού εκφοβισμού. Στον 21ο αιώνα, όπου κυριαρχεί η ψηφιακή καταγραφή της πολυτροπικής δημιουργίας και δεδομένων των περιορισμών που θέτει  η έντυπη αποτύπωση, επιλέχθηκαν επιμέρους αποσπάσματα ώστε να μοιραστούμε με την τοπική κοινωνία,  έστω και κατά προσέγγιση, στιγμιότυπα δημιουργικής έκφρασης των μαθητών. Στόχος μας, εξάλλου, είναι τα παιδιά μας ως μαθητές αλλά και ως αυριανοί πολίτες να έχουν καλλιεργήσει, μέσα από βιωματικά εργαστήρια, στάσεις και αξίες που εμπνέουν και στοιχειοθετούν μια συμπεριληπτική και δημοκρατική κοινωνία.

Οι μαθητές για τη δημιουργία όλων των έργων που είναι συλλογικά, λειτούργησαν ομαδικά και συνεργατικά. Η Α΄ τάξη και τα δύο τμήματα της Β΄ αποτύπωσαν με πολλούς διαφορετικούς τρόπους τις σκέψεις και τα συναισθήματά τους. Από τη  Γ΄ και  Δ΄ τάξη προέκυψε ένα ψηφιακό κολάζ μέσα από ομαδικές αφίσες που δημιούργησαν οι μαθητές και ανήρτησαν στο χώρο του σχολείου.

Η  Ε΄ και Στ΄ τάξη κατέγραψαν συναισθήματα και σκέψεις με πολυμορφικό τρόπο. Στίχοι που μελοποιήθηκαν και αποδόθηκαν εξαιρετικά από τους δημιουργούς τους με μια όμορφη μπαλάντα. Οι δράσεις υποστηρίχθηκαν και πλαισιώθηκαν από τους εκπαιδευτικούς του σχολείου..