Δανειστική Βιβλιοθήκη

0

Συγγραφέας: ΖΟΠΟΓΛΟΥ ΕΛΕΝΗ | Κατηγορία Παιδί και Γλώσσα, Παιδί και δημιουργία και έκφραση | , στις 19-01-2022

Από σήμερα ξεκινάει στο σχολείο μας η δανειστική βιβλιοθήκη!

Όλη την εβδομάδα, συζητήσαμε με τα παιδιά σχετικά με το βιβλίο, μάθαμε τα βασικά του στοιχεία, τίτλος, συγγραφέας, εικονογράφος.. και φυσικά πόσο σημαντικό είναι να το προσέχουμε.

Κάθε Παρασκευή λοιπόν, τα παιδιά θα επιλέγουν ένα βιβλίο, το οποίο θα το παίρνουν στο σπίτι τους για το Σαββατοκύριακο, και αφού το διαβάσουν με τη βοήθεια κάποιου μεγάλου, θα συμπληρώνουν το παρακάτω φύλλο αξιολόγησης.

Το βιβλίο θα επιστρέφεται την Δευτέρα στο σχολείο, μαζί με το φύλλο αξιολόγησης, και ένας/μία μαθητής/τρια που επιθυμεί, θα κάνει μια παρουσίαση του βιβλίου που είχε στα υπόλοιπα παιδιά.

Μέσα από τις ιστορίες που θα διαβάζουμε στα βιβλία, θα ταξιδεύουμε και ‘μεις μαζί με τους ήρωες, σε κόσμους μαγικούς και ονειρεμένους!