Άσκηση: Δημιουργώ μια πρόσκληση για σχολική εορτή σε κειμενογράφο

Περιγραφή – οδηγίες:
Δημιουργήστε την ακόλουθη πρόσκληση για τη σχολική εορτή της 25ης Μαρτίου στον κειμενογράφο του υπολογιστή σας.
Οδηγίες:
  1. Ο προσανατολισμός της σελίδας να είναι οριζόντιος (από το μενού Διάταξη της σελίδας)
  2. Θα βάλετε περίγραμμα σελίδας όπως στην εικόνα που ακολουθεί (ή όποιο άλλο ταιριάζει στην πρόσκληση).
  3. Η γραμματοσειρά που χρησιμοποιείται στην πρόσκληση είναι “Sitka Subheading”. Στις 2 πρώτες γραμμές το μέγεθος της γραμματοσειράς είναι 36 ενώ η τρίτη γραμμή είναι 24.
  4. Το ποίημα είναι γραμμένο με γραμματοσειρά “Monotype Corsiva” και μέγεθος 18. Εσείς μπορείτε να χρησιμοποιήσετε όποια γραμματοσειρά επιθυμείτε.
  5. Στο Δημοτικό Σχολείο να αναφέρεται το όνομα του σχολείου σας
  6. Για τις εικόνες θα αναζητήσετε με τη βοήθεια του google chrome τον όρο «Η Ελλάς Ευγνωμονούσα» και θα βρείτε την παραπάνω εικόνα και για το κλαδί μπορείτε να βρείτε ένα κλαδί ελιάς ή όποιο άλλο θέλετε εσείς. (Θα κάνετε πάνω στην εικόνα που βρήκατε στο Google Chrome δεξί κλίκ και αντιγραφή και στην πρόσκληση θα κάνετε δεξί κλίκ και επικόλληση.)