Πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα της χρήσης του Διαδικτύου

Ο Η/Υ στο Νηπιαγωγείο

Οι εφαρμογές του διαδικτύου που μπορούν να ενσωματωθούν στην εκπαιδευτική διαδικασία είναι πάρα πολλές και μπορούν να λάβουν χώρα και στις τάξεις του Νηπιαγωγείου.Το διαδίκτυο αξιοποιείται στην τάξη  μας (ενδεικτικοί τρόποι αξιοποίησης):

• για αναζήτηση πληροφοριακού υλικού από τη  μηχανή αναζήτησης αναζήτησης kidrexorg, που φιλτράρει τα λήμματα με ευαίσθητο περιεχόμενο. Με τα παιδιά αναζητούνται πληροφορίες, εικόνες, βίντεο που αφορούν διάφορα σχέδια εργασίας ή θεματικές ενότητες που επεξεργαζόμαστε στην τάξη, με σκοπό την επίτευξη συγκεκριμένων μαθησιακών στόχων.
  • το you tube για αναζήτηση μουσικών, τραγουδιών και βίντεο.
  • η ψηφιακή αλάνα για ασφαλές παιχνίδι στο διαδίκτυο
  •  on line λογισμικά κατάλληλα για την πρωτοβάθμια εκπαίδευση.
  • σύγχρονη επικοινωνία με τρίτους, με άλλα Νηπιαγωγεία, πχ μέσω skype
  • ασύγχρονη  επικοινωνία, με τη χρήση του ηλεκτρονικού ταχυδρομείου για ανταλλαγές γραπτών μηνυμάτων (που υπαγορεύουν τα παιδιά) και σαρωμένων ζωγραφιών
  • η ιστοσελίδα του μικρού αναγνώστη για αφήγηση παραμυθιών,
  • εκπαιδευτικές ιστοσελίδες πχ ΟΑΣΠ, η ιστοσελίδα  του πανεπιστημίου του Κολοράντο για προσομοιώσεις φυσικών επιστημών, (αυτές που μπορούν να αξιοποιηθούν στο Νηπιαγωγείο),
  • οι διαδικτυακοί χάρτες google maps και  google earth.

Πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα

Πλεονεκτήματα

• Γρήγορη και εύκολη αναζήτηση πληροφοριών (εικόνες, τραγούδια, βίντεο)
  • Ελκυστικά υπολογιστικά περιβάλλοντα που κάνουν τη διδασκαλία ευχάριστη και αποδοτική
  • Άρση των στενών γεωγραφικών συνόρων του σχολείου.
  • Άνοιγμα του σχολείου στην ευρύτερη κοινωνία.
  • Ανταλλαγές υλικού.
  • Μηδενικό οικονομικό  και χρονικό κόστος ( στον παραδοσιακό τρόπο, απαιτούνταν χρόνος από τον εκπαιδευτικό στο συμβατικό ταχυδρομείο, γραμματόσημα κλπ)

Μειονεκτήματα

• Στην τάξη μας  υπάρχει ένας φορητός υπολογιστής. Δεν υπάρχει χώρος για τη δημιουργία αντίστοιχης σταθερής γωνιάς. Αυτό σημαίνει πολύ καλή οργάνωση των ομάδων που θα εργάζονται, καθώς και δημιουργία, αποδοχή και τήρηση κανόνων.
  • Η ασύρματη, πολλές φορές, κακή σύνδεση
  • Ο ταυτόχρονος συγχρονισμός από τα σχολεία.

Για περισσότερα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα της χρήσης του διαδικτύου, διαβάστε το παρακάτω άρθρο: Πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα του internet