Επαγγελματική Αποκατάσταση

ergasia jobs

Ο Απόφοιτος – Πτυχιούχος της ειδικότητας αποκτά τους εξής Τίτλους σπουδών – Πιστοποιήσεις:

Οι απόφοιτοι της Ειδικότητας  παίρνουν δύο (2) τίτλους σπουδών:

1. Πτυχίο  “Τεχνικού Εφαρμογών Πληροφορικής”

2. Απολυτήριο Λυκείου, όμοια και ισότιμα με το Γενικό Λύκειο

3. Πιστοποίηση ECDL (Το πτυχίο Πληροφορικής των ΕΠΑΛ αποτελεί ισόβια πιστοποίηση ECDL)

Ο ΑΠΟΦΟΙΤΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΡΓΑΣΤΕΙ ΤΟΣΟ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ, ΟΣΟ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ.
Αναλυτικά μπορεί να εργαστεί σε:

Επιχειρήσεις, οργανισμούς, εκπαιδευτικές μονάδες κ.α., καθώς επίσης και σε φορείς που χρησιμοποιούν προϊόντα και υπηρεσίες Πληροφορικής.

Ως ελεύθερος επαγγελματίας π.χ. γραφείο υποστήριξης και προώθησης δικτυακού εξοπλισμού και δικτυακών υπηρεσιών

Σύμφωνα με το Εθνικό Πλαίσιο Προσόντων ο απόφοιτος – Πτυχιούχος του ΕΠΑΛ μπορεί να αποκτήσει  τίτλο σπουδών  στο Επίπεδο 4 ή 5:

Τo «Εθνικό Πλαίσιο Προσόντων» κατατάσσει τους τίτλους σπουδών που αποκτώνται στη χώρα σε 8 Επίπεδα.
Οι υπόλοιποι τίτλοι σπουδών που χορηγούν τα ελληνικά εκπαιδευτικά ιδρύματα κατατάσσονται στα εξής
επίπεδα:
– Επίπεδο 1: Απολυτήριο Δημοτικού.
– Επίπεδο 2: Απολυτήριο Γυμνασίου.
– Επίπεδο3: Πτυχίο Επαγγελματικής Ειδικότητας που χορηγούν οι Σχολές Επαγγελματικής Κατάρτισης (ΣΕΚ).
– Επίπεδο 4: Απολυτήριο Γενικού Λυκείου. Πτυχίο ΕΠΑΣ. Απολυτήριο Επαγγελματικού Λυκείου και Πτυχίο Επαγγελματικής Ειδικότητας που χορηγείται στους αποφοίτους της Γ’ τάξης των ΕΠΑΛ.
– Επίπεδο 5:Πτυχίο Επαγγελματικής Ειδικότητας Εκπαίδευσης και Κατάρτισης που χορηγείται στους αποφοίτους της Τάξης Μαθητείας των ΕΠΑ.Λ. μετά από πιστοποίηση.
– Επίπεδο 6: Πτυχίο Ανώτατης Εκπαίδευσης (Πανεπιστημίου και ΤΕΙ).
– Επίπεδο 7: Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης.
– Επίπεδο 8: Διδακτορικό Δίπλωμα.