Όλοι ίδιοι, όλοι διαφορετικοί

ιδιοι όλοι διαφορετικοΣτα πλαίσια των εργαστηρίων Δεξιοτήτων και στη θεματική «Ενεργώ και ενδιαφέρομαι» ασχοληθήκαμε με το πρόγραμμα«Όλοι ίδιοι, όλοι διαφορετικοί» Μας άρεσε πολύ!Ασχοληθήκαμε με πολλά θέματα.

Διαβάσαμε παραμύθια που μιλούν για τη διαφορετικότητα(Ο Έλμερ ο παρδαλός ελέφαντας, Το Ασχημόπαπο, Το Χαρούμενο λιβάδι,η Αργυρώ γελάει) Ζωγραφίσαμε τα παραμύθια και συζητήσαμε τι θα κάναμε εμείς στη θέση των ηρώων .Είδαμε αρκετά βιντεο για τη διαφορετικότητα  Είδαμε βίντεο για την νοηματική γλώσσα και μάθαμε το τραγούδι « Τα παιδιά ζωγραφίζουν στον τοίχο» στην νοηματική. Παίξαμε παιχνίδια για να κατανοήσουμε τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν τα παιδιά με αναπηρίες καθώς και τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν παιδιά που είναι διαφορετικά από τα άλλα.

Ζωγραφίσαμε αφίσες και αξιολογήσαμε το Πρόγραμμα

Αυτά που καταλάβαμε είναι ότι πρέπει να σεβόμαστε τους άλλους   όσο διαφορετικοί από εμάς   και να μην κοροϊδεύουμε  γιατί θα νιώθουν λυπημένοι και δε θα μας άρεσε και εμάς να  μας κάνουν το ίδιο

Επίσκεψη στο θέατρο

2022 1 701x399

Στις 22 Νοεμβρίου η τάξη μας επισκέφτηκε τις Σέρρες για  την παρακολούθηση της θεατρικής παράστασης « Ο  Μορμόλης»  του Rainer Hachfeld από την Παιδική Σκηνή του ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ.Σερρών .

Ποιος είναι ο Μορμόλης; Είναι ένας  φίλος των παιδιών , που οι μεγάλοι όμως  βλέπουν απλά μόνο ένα κουτί….

Ήταν μια καταπληκτική παραστάση που μας έκανε να γελάσουμε πολύ!

Προγράμματα e-Twinning «Cooking across Europe»

ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΓΙΑ ΓΟΝΕΙΣ_ΜΕΛΟΜΑΚΑΡΟΝΑ

Το πακέτο μας  με τα υλικά της συνταγής έφυγε ….