Ζωή Κάλτσου

Το προσωπικό μου ιστολόγιο στο Blogs.sch.gr

Κάνε το σωστό

Φεβ 201815

Πως τα νήπια μπορούν να μιμηθούν κανόνες καλής συμπεριφοράς από τους ήρωες κουκλοθεάτρου.

Με τη χρήση του Φωτόδεντρου οργανώνουμε μια δραστηριότητα ελκυστική και πρωτότυπη!!!

Τίτλος μ-δραστηριότητας

Κάνε το σωστό

Γνωστικό αντικείμενο: Αγωγή Υγείας

Διδακτική ενότητα: Κανόνες καλής συμπεριφοράς

Τάξη που απευθύνεται: Νηπιαγωγείο

Διδακτικοί στόχοι – αναμενόμενα αποτελέσματα:

Στο τέλος της μ-δραστηριότητας τα νήπια αναμένεται:

1. Ως προς το γνωστικό αντικείμενο:
  • να μάθουν τρόπους επίλυσης προβλημάτων που προκύπτουν κατά την αλληλεπίδραση με τους συμμαθητές τους.
  • να ξαναθυμηθούν τους κανόνες καλής συμπεριφοράς στο σπίτι και όπως τους ορίσαμε με το «συμβόλαιο» της τάξης μας.
  1. Ως προς τη χρήση των ΤΠΕ
  • να εξοικειωθούν με τη χρήση του διαδραστικού πίνακα ως μέσω μετάδοσης γνώσης, νέων πληροφοριών και
  1. Ως προς τη μαθησιακή διαδικασία
  • να αποκτήσουν δεξιότητες κατανόησης των συναισθημάτων των άλλων.
  • να καταφέρουν να τηρούν τα όρια που τους τίθενται στο σχολείο και στο σπίτι.

Συνοπτική περιγραφή

Επιλέγουμε από το Φωτόδεντρο το μαθησιακό αντικείμενο με τίτλο «Κάνε το σωστό» προκειμένου προβάλλουμε το βίντεο κλιπ όπου παρουσιάζονται σημαντικοί κανόνες συμπεριφοράς που καθορίζουν την κοινωνική συμπεριφορά, για παιδιά προσχολικής ηλικίας.

Πρόκειται για προβολή κουκλοθεάτρου με μικρές ιστορίες από την καθημερινότητα που βιώνουν τα νήπια. Αξιοποιούμε το συγκεκριμένο βίντεο ως αφόρμηση και στη συνέχεια συζητάμε μαζί τους για τους αποδεκτούς τρόπους συμπεριφοράς καθώς και τους τρόπους επίλυσης των προβλημάτων που προκύπτουν στην μεταξύ τους αλληλεπίδραση καθώς πολλές φορές δεν γνωρίζουν πως να αντιδράσουν.

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Κάνε το σωστό

Τα σχόλια είναι κλειστά.