1η Δεκεμβρίου-Παγκόσμια Ημέρα κατά του AIDS

Η 1η Δεκεμβρίου καθιερώθηκε ως Παγκόσμια Ημέρα κατά του AIDS το 1988. Το AIDS είναι μία από τις φονικότερες επιδημίες στην παγκόσμια ιστορία. Μεταδίδεται πρωταρχικά με τη σεξουαλική επαφή αλλά μπορεί να μεταδοθεί και με άλλους τρόπους, όπως με τη μετάγγιση αίματος, τις μολυσμένες βελόνες, και από τη μητέρα στο παιδί κατά την εγκυμοσύνη, τον τοκετό και τον θηλασμό. Για να μπορέσουμε να προστατευτούμε από αυτή τη φοβερή λοίμωξη το κυριότερο μέτρο είναι η προφύλαξη κατά τη σεξουαλική επαφή. Δεν υπάρχει θεραπεία ίασης ή προληπτικό εμβόλιο. Παρόλα αυτά η αντιρετροϊκή θεραπεία μπορεί να επιβραδύνει την εξέλιξη της νόσου και να οδηγήσει σε ένα προσδόκιμο ζωής κοντά στο φυσιολογικό. Παρότι η θεραπεία αυτή μειώνει τον κίνδυνο θανάτου και επιπλοκών από τη νόσο, τα φάρμακα αυτά είναι υψηλού κόστους.

Εμείς, σαν σχολείο  αποφασίσαμε να γιορτάσουμε αυτή τη μέρα και να την διαδώσουμε, ώστε να ευαισθητοποιηθούν όλοι και να παίρνουν τα απαραίτητα μέτρα προφύλαξης έτσι ώστε να μειωθούν τα κρούσματα. Αυτό που κάναμε, ήταν να φτιάξουμε κόκκινα κορδελάκια, που είναι το διεθνές σύμβολο των εκστρατειών κατά του ιού του AIDS και να τα φοράμε όλη την ημέρα. Θα τα φοράνε επίσης και οι μαθητές του Λυκείου, οι οποίοι θα συμμετέχουν σε αγώνες στο Σουφλί και έτσι θα διαδώσουν το μήνυμα αυτό και σε άλλα σχολεία.

Παπαδημητρίου Δέσποινα

Φουτσιτζή Εύη