Αρχική » Γενικά » Ερευνητικές Εργασίες

Ερευνητικές Εργασίες

Οι ερευνητικές εργασίες είναι διδακτικό αντικείμενο της Α και Β Τάξης του Γενικού Λυκείου και της Α Τάξης του ΕΠΑΛ.

Είναι επιστημονικές μικροέρευνες και συμπεριλαμβάνουν και δραστηριότητες καλλιτεχνικές, κοινωνικού χαρακτήρα (εθελοντισμού, αλληλεγγύης, διαπροσωπικών και διομαδικών σχέσεων κ.λπ.), περιβαλλοντικές, πολιτιστικές, δραστηριότητες ενασχόλησης με τα σύγχρονα και
παραδοσιακά μέσα ενημέρωσης και πληροφόρησης (έντυπα και ψηφιακά μέσα μαζικής
ενημέρωσης, δημιουργία έντυπου ή ηλεκτρονικού μαθητικού περιοδικού, δράσεις σχετικές με το διαδικτυακό μαθητικό ραδιόφωνο κ.λπ.), καθώς και άλλες, που σχετίζονται με ποικίλα θέματα της σχολικής ζωής και του περιβάλλοντος χώρου.

Στόχοι
Με τις Ερευνητικές Δημιουργικές Δραστηριότητες επιδιώκεται οι μαθητές και μαθήτριες:

α) να αποκτήσουν την ικανότητα να σχεδιάζουν μελέτες και δράσεις, να οργανώνουν τα βήματα
υλοποίησής τους.

β) να μπορούν να ασχοληθούν με θέματα του ενδιαφέροντός τους.

γ) να έχουν την ευκαιρία να εκφραστούν ελεύθερα, να εμπεδώσουν με βιωματικό τρόπο την αξία
των δημοκρατικών αρχών, να αποκτήσουν συλλογικό πνεύμα, που συμβάλλει και στην καλύτερη διαχείριση εντάσεων και συγκρούσεων στη σχολική κοινότητα.

Υπουργική Απόφαση υπ΄ αριθμ.: 142708/Δ2/04-09-2018

Μπορείτε να ακολουθήσετε το παρακάτω σύνδεσμο και να απαντήσετε στο ερωτηματολόγιο για την εμπειρία από τη συμμετοχή σας στις ερευνητικές εργασίες.