Πανέξυπνο Πρωτάκι!

Τι μαθαίνουν τα πρωτάκια;

Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

Δεκ 20192

Η 3η Δεκεμβρίου δεν είναι γιορτή για τα άτομα με Ε.Α. Είναι μια ευκαιρία υπενθύμισης, απολογισμού και περίσκεψης για το τι έχει γίνει μέχρι τώρα τι θα μπορούσε να γίνει και δεν έγινε ώστε να αντιμετωπίζονται ισότιμα και όχι με οίκτο. Στο σχολείο υλοποιήσαμε  δραστηριότητες με στόχο να δώσουμε στους μαθητές μας την ευκαιρία  να καλλιεργήσουν θετική στάση  ως προς το σεβασμό και την αποδοχή της διαφορετικότητας.

Συγκεκριμένα :

Αφού αναφερθήκαμε στο ποιοι θεωρούνται άτομα με αναπηρία , τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν , τη συμπεριφορά των άλλων απέναντί τους , αλλά και το πόσα καταφέρνουν , οι   μαθητές έκαναν ζωγραφιές σχετικές με το θέμα, κάποιες από τις οποίες βλέπουμε παρακάτω:

Στα πλαίσια της Φιλαναγνωσίας διαβάσαμε το βιβλίο «Η Αργυρώ γελάει » και το εικονογραφήσαμε.Φύλλο εργασίας

Οι μαθητές του Στ1 του Στ2 και του Τμήματος Ένταξης  με τις δασκάλες τους επισκέφτηκαν το Ειδικό Σχολείο και συμμετείχαν σε δημιουργικές δραστηριότητες .

Πρόσφατα σχόλια

Τι ώρα είναι;