Ασφαλώς… διαδικτυωθείτε

Στις 22 Μαρτίου 2010 πραγματοποιήθηκε στο Γυμνάσιο Ηράκλειας του νομού Σερρών Ημερίδα για την ευαισθητοποίηση σε θέματα ασφάλειας στους εικονικούς κόσμους, με τίτλο «Ασφαλώς… διαδικτυωθείτε».

Οι κύριοι ομιλητές της Ημερίδας, ο κ. Νίκος Σερκετζής, Αστυνόμος Β΄, του Τμήματος Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος Θεσ/κης, και ο κ. Κων/νος Γιαννόπουλος, πρόεδρος του Συλλόγου «Το Χαμόγελο του Παιδιού», αρχικά ενημέρωσαν όσους παραβρέθηκαν για τους κινδύνους που κρύβει η μη ασφαλής πλοήγηση και στη συνέχεια συζήτησαν με τους μαθητές και απάντησαν στις απορίες που είχαν.

Στην ίδια εκδήλωση, οι υπεύθυνοι καθηγητές για τη διοργάνωση της Ημερίδας αναφέρθηκαν στο πέρασμα από την «εποχή του έντυπου βιβλίου» στην «εποχή του ψηφιακού βιβλίου» και στην ανάγκη μετάβασης από τον απλό «αλφαβητισμό» στον «ψηφιακό γραμματισμό».

Την Ημερίδα παρακολούθησαν εκτός από μαθητές και εκπαιδευτικούς και μέλη της ευρύτερης εκπαιδευτικής κοινότητας και της τοπικής κοινωνίας.

Για να δείτε το πρόγραμμα της Ημερίδας κάνετε κλικ εδώ.

Υπεύθυνοι για την διοργάνωση της Ημερίδας ήταν οι καθηγητές:

• Ζηνοβία Παπάζογλου, ΠΕ02, Υπεύθυνη ΓΡΑ.Σ.Ε.Π. Γυμνασίου Ηράκλειας
  • Αργύρης Ράμναλης, ΠΕ03