Μάι 10

4 & 5 ΜΑΗ ΑΠΕΡΓΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΠΑΜΕ!

Κάτω από (Σχ. Χρονιά 2009-10) από στις 02-05-2010

pame-21.jpg

NA ΜΗΝ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΤΑ ΑΓΡΙΑ ΑΝΤΙΛΑΪΚΑ ΜΕΤΡΑ!

Όχι στο νέο «σφαγιασμό» των εισοδημάτων μας, όχι στη νέα φοροεπιδρομή!

Να μην κατατεθεί το αντιασφαλιστικό νομοσχέδιο και να ακυρωθούν οι προηγούμενοι αντιασφαλιστικοί νόμοι της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ.

Να παρθούν πίσω όλα τα αντιλαϊκά μέτρα! 1900 ευρώ ο πρώτος μισθός στην εκπαίδευση.

Να αποσυρθεί το πολυνομοσχέδιο για το «νέο σχολείο». Λέμε όχι στο νέο σύστημα πρόσληψης εκπαιδευτικών.

Καμία ελαστικοποίηση – Καμιά απόλυση. Σταθερή μόνιμη δουλειά για όλους. Μονιμοποίηση όλων των εκπαιδευτικών χωρίς όρους και προϋποθέσεις. Κατάργηση του ΑΣΕΠ. Κατάργηση του θεσμού του ωρομισθίου και του αναπληρωτή.

Καμιά τάξη πάνω από 20 μαθητές.

Όχι στην αυτοαξιολόγηση, στο σχέδιο Καλλικράτης, στο ταξικό-διαφοροποιημένο αποκεντρωμένο σχολείο.

Ολόπλευρη διαπαιδαγώγηση και μόρφωση για όλους μέσα από Δίχρονη Προσχολική Αγωγή και το Ενιαίο Δωδεκάχρονο Σχολείο.

Αποκλειστικά δημόσια και δωρεάν παιδεία-υγεία-ασφάλιση, κατάργηση κάθε επιχειρηματικής δραστηριότητας.

ΑΠΕΙΘΑΡΧΙΑ-ΑΝΥΠΑΚΟΗ!

Είναι στο χέρι μας:

-Να καταργηθούν στην πράξη τα 25 και 30αρια τμήματα. Να μη συναινέσει στην υλοποίηση του αντιπαιδαγωγικού αυτού μέτρου κανένας Σύλλογος Διδασκόντων, κανένα σωματείο.

-Να μη συνεδριάσει κανένας Σύλλογος Διδασκόντων για την προώθηση της αυτοαξιολόγησης και την υλοποίηση του πολυνομοσχέδιου του «νέου σχολείου».

-Να μη δεχτεί κανένα σχολείο, κανένας Σύλλογος Διδασκόντων, την πιλοτική εφαρμογή του «νέου σχολείου» και των ΖΕΠ.

Ο Μάης είναι μήνας αποφασιστικής αναμέτρησης και είναι η ώρα να δείξει ο λαός το μπόι του. Με απεργιακό κύμα κλιμακώνουμε και συντονίζουμε τους αγώνες μας, όχι μόνο για όλα όσα μας στερούν, αλλά για όλα όσα είναι σήμερα αναγκαία!

ΓΕΝΙΚΟΣ ΞΕΣΗΚΩΜΟΣ – ΟΛΟΙ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ

Με ένα σύνθημα, με μια φωνή

ΚΑΜΙΑ ΘΥΣΙΑ – ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ Η ΠΛΟΥΤΟΚΡΑΤΙΑ.

ΟΛΟΙ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΣΤΗΝ 48ωρη ΑΠΕΡΓΙΑΚΗ ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΗ ΜΕ ΤΟ ΠΑΜΕ

ΤΡΙΤΗ 4 ΜΑΗ, ΣΥΛΛΑΛΗΤΗΡΙΟ του ΠΑΜΕ και του Μ.Α.Σ. για τα νέα     μέτρα και τις ανατροπές στην εκπαίδευση, 20:00 πλ. Γεωργίου

ΤΕΤΑΡΤΗ 5 ΜΑΗ, στην ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΗ ΠΑΝΕΡΓΑΤΙΚΗ ΑΠΕΡΓΙΑ,            11.00 πμ πλ. Γεωργίου