Ιαν 09

Διευκρίνιση πάνω στην ανακοίνωση μας για το 18ο Δ.Σ.

Κάτω από (Σχ. Χρονιά 2008-09) από στις 26-01-2009

Μια φράση στην πρόσφατη ανακοίνωση μας για το 18ο ΔΣ προκάλεσε την αντίδραση της Σχολικής Συμβούλου κας Ρογδάκη  η οποία θεωρεί πως την αφορά προσωπικά. Συγκεκριμένα, σημειώναμε πως η διευθύντρια του 18ου ΔΣ «προσπαθεί να επιβάλλει υποχρεωτικές αναπληρώσεις στους συναδέλφους, με την εκφοβιστική συνδρομή του προϊσταμένου και της σχολικού συμβούλου».

Είναι αρκετά φανερό αλλά ας το τονίσουμε ξανά. Με την επίμαχη φράση στηλιτεύσαμε τις μεθοδεύσεις της κας διευθύντριας να χρησιμοποιήσει την παρουσία του Προϊσταμένου και της Σχολικής Συμβούλου ως μέσο πίεσης και εκφοβισμού των συναδέλφων για να εκμαιεύσει την ψήφο τους (όπως τελικά έγινε στην Τρίτη και «φαρμακερή» απόπειρα). Οι αιτιάσεις μας δεν αφορούν ούτε τον Προϊστάμενο ούτε τη Σχολική Σύμβουλο αλλά αποκλειστικά την διευθύντρια του σχολείου η οποία θεωρεί πως κάθε μέσο μπορεί να «αγιάσει» τους σκοπούς της.

Πάτρα 26 Ιανουαρίου 2009