Αυγ 07

Ψηφοδέλτιο Εκλογική Διακήρυξη

Κάτω από (Σχ Χρονιά 2006-07) από στις 05-08-2007

ΟΤΑΝ

αποκαλύπταμε ποια εκπαίδευση επιβάλλει η ΕΕ στις «πειθαρχημένες» κυβερνήσεις μας, ΟΛΟΙ μάς απαντούσαν: «Είστε υπερβολικοί?».

ΟΤΑΝ,

πρωτοστατώντας στους αγώνες, αποκαλύπταμε ότι η απεργία ήταν «μοντελάκι» για τα παιχνίδια των δημοτικών εκλογών, ΟΛΟΙ, ομόφωνα, αναφωνούσαν: «Τορπιλίζετε τον αγώνα?».

ΣΗΜΕΡΑ

όμως, όλα φάνηκαν καθαρά όπως τα έλεγε το Π.Α.ΜΕ:

Η ΑΠΕΡΓΙΑ χρησιμοποιήθηκε για τις προεκλογικές ανάγκες του ΠΑΣΟΚ.
Αμέσως μετά τις εκλογές, ο ρόλος της έληξε!!!

ΔΑΚΕ και ΠΑΣΚ έκαναν τη δουλειά τους. Η Ν.Δ και το ΠΑ.ΣΟ.Κ, το βράδυ των εκλογών, δήλωναν αμφότεροι νικητές!

Η «Αγωνιστική Συσπείρωση» (ΝΑΡ-ΣΕΑΜ) και η «Ένωση Εργαζομένων» (ΚΟΕ), αφού στήριξαν σθεναρά και το πλαίσιο της ΠΑΣΚ και το προεδρείο της στο Σύλλογο, «μετρούν» τις τηλεοπτικές εμφανίσεις και τις φωτογραφίες τους σε «πρώτο πλάνο». Πολλά λόγια για ηρωισμούς, λίγα για την ταμπακέρα ?

Η ΠΑΙΔΕΙΑ

τώρα έχει καθαρό στόχο: Αυτόν που θέλουν οι μεγάλες επιχειρήσεις:

Φτηνούς και «ευέλικτους» εργάτες!!!

ΜΟΡΦΩΣΗ; ΚΡΙΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ; ΑΠΟΨΗ; = επικίνδυνα για τα κέρδη!!!

Όλα τα μέτρα του υπουργείου εκεί στοχεύουν:

* ΑΠΟΚΕΝΤΡΩΣΗ = ιδιωτικοποίηση, δηλαδή:

Χρηματοδότηση Σχολείων από Δήμους- Γονείς- Επιχειρήσεις.

Τα Προγράμματα θα είναι τοπική υπόθεση ( άλλο στη

Δραπετσώνα, άλλο στην Εκάλη-άλλο στον Πελεκάνο, άλλο στα Ζαρουχλέικα) και όπως ορίζει ο χρηματοδότης!!!

Διορισμοί, από τους Δήμους (με το απαραίτητο ρουσφέτι)

* ΔΙΑΘΕΜΑΤΙΚΗ = λίγο απ? όλα.

«πληροφορία», αντί για γνώση.

« επικοινωνία», αντί για μόρφωση και σκέψη.

«απασχόληση» (κάπου- κάπου), αντί για σταθερή εργασία, μεροκάματο και

ασφάλιση.

* ΕΥΕΛΙΚΤΗ ΖΩΝΗ = είσοδος των επιχειρήσεων στην εκπαίδευση (με το αζημίωτο φυσικά)

* ΝΕΑ ΒΙΒΛΙΑ = μελετημένα γι? αυτό το σκοπό. Αντιεπιστημονικά και επιζήμια. Στόχος: η «οικειοθελής» εγκατάλειψη του Σχολείου για τα παιδιά των φτωχών οικογενειών
Η διαμόρφωση υποτακτικών συνειδήσεων στο κεφάλαιο.

?όταν όλα κραυγάζουν για το πού πάμε:

* Τα ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΑ, με την εντατικοποίηση και την ιδιωτικοποίηση, ακολουθούν την πορεία των παιδικών σταθμών (πέρασαν στους ΟΤΑ απ? το 2001).

* O ΘΕΣΜΟΣ των ΩΡΟΜΙΣΘΙΩΝ , επεκτείνεται ραγδαία, κι αύριο θα είναι ο κανόνας. (Σε αυτούς που ΠΑΣΚ ? ΔΑΚΕ ? Συνεργασία στερούν να ψηφίσουν στη ΔΟΕ και στο Σύλλογο Δασκάλων στην Πάτρα, δεν τους θεωρούν συναδέλφους).

* Τα ΧΡΗΜΑΤΑ των ασφαλιστικών ταμείων κλέβονται με τους νόμους που ψήφισαν οι γαλαζοπράσινες κυβερνήσεις. Όλοι τους συμφωνούν (στην ΑΔΕΔΥ μόνο το Π.Α.ΜΕ είπε όχι σε κάθε μορφής τζόγο).

Το ΑΡΘΡΟ 16. ΝΔ και ΠΑΣΟΚ είναι υπέρ της κατάργησης του. Ο ΣΥΝ κατά της κατάργησης, αλλά ΥΠΕΡ της αναγνώρισης των ΚΕΣ (παραρτημάτων των ξένων πανεπιστημίων) ως ιδιωτικών ΑΕΙ. Δηλαδή, και στο ληστή ψωμί και στο χωροφύλακα χαμπέρι?!!!

* Συνάδελφοι,

Μας γνωρίζετε. Από πολλά χρόνια,

για τις ολοκληρωμένες θέσεις μας για την Παιδεία, με βάση τις σύγχρονες λαϊκές ανάγκες.
για την πολιτική μας στάση και τοποθέτηση σταθερά δίπλα στους εργαζόμενους και το λαό,
για τον πάντα καθαρό και ανοιχτό μας λόγο.

ΟΙ ΘΕΣΕΙΣ ΜΑΣ ΠΡΟΪΟΝ ΑΓΩΝΩΝ, ΜΕ ΚΡΙΤΗΡΙΟ ΤΗ ΛΑΪΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ:

1. ΕΝΑΣ λαός, ΜΙΑ Παιδεία. Ίδια για όλους, χωρίς διαχωρισμούς.

2. ΣΧΟΛΕΙΟ ενιαίο 12/χρονο υποχρεωτικό. Αποκλειστικά δημόσιο και δωρεάν. ΜΟΡΦΩΣΗ πρώτα και ύστερα επάγγελμα.

3. ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ 2/χρονο. Υποχρεωτικό, δωρεάν, με δίκτυο ΔΗΜΟΣΙΩΝ παιδικών κέντρων.

4. 15% του προϋπολογισμού για την παιδεία?ΟΧΙ λόγια.

5. ΣΤΑΘΕΡΗ εργασία για όλους. Κατάργηση του θεσμού των αναπληρωτών και ωρομισθίων. Διορισμοί με νέα ενιαία επετηρίδα. Μείωση ωραρίου.

6. ΔΑΣΚΑΛΟΣ καλά αμειβόμενος. (=καλή παιδεία).Πρώτος μισθός 1800, 30 χρόνια εργασίας. Σύνταξη 55 για τις γυναίκες ? 60 για τους άνδρες.

7. ΔΑΣΚΑΛΟΣ μορφωμένος. (=καλή παιδεία). Επιμόρφωση 7000 το χρόνο ΑΝΤΙ για αξιολόγηση- υποτέλεια.

8. ΑΚΥΡΩΣΗ των σημερινών μέτρων που δημιουργούν ΗΜΙΜΑΘΕΙΣ, «ευέλικτους» εργάτες (αποκέντρωση-διαθεματική-ευέλικτη ζώνη), ΑΠΟΣΥΡΣΗ των νέων βιβλίων. Αντικατάσταση τους με βιβλία που να υπηρετούν την επιστήμη και τις λαϊκές ανάγκες.

Η μόνη ΑΛΗΘΕΙΑ:

Μόνο με μια πολιτική που υπηρετεί τις σύγχρονες λαϊκές ανάγκες, είναι δυνατό να γίνουν πράξη στο σύνολό τους τέτοια μέτρα. ΑΝΟΙΧΤΑ και ΚΑΘΑΡΑ.

ΕΔΩ να πάρει θέση ο καθένας. ΕΤΣΙ να κριθεί.

Όλα όσα αναφέραμε δείχνουν ότι σε αυτή τη μάχη ενάντια στην πολιτική κυβέρνησηςΠΑΣΟΚ-ΕΕ δεν υπάρχει μέσος δρόμος.

Αυτό τον προσανατολισμό έρχεται να κάνει πράξη το ΠΑΜΕ Εκπαιδευτικών, πρωτοστατώντας στην οργάνωση της πάλης των εκπαιδευτικών, στην κοινή δράση με όλη την εργατική τάξη και το λαό.

Στις 6 Ιούνη η ενίσχυση του ΠΑΜΕ, η εκλογή αντιπροσώπων της Ταξικής Ενότητας Εκπαιδευτικών στη ΔΟΕ και η εκπροσώπηση στο ΔΣ του Συλλόγου δε θέλουν?συζήτηση!

ΕΚΛΟΓΕΣ 6 ΙΟΥΝΗ 2007

Για το Σύλλογο Δασκάλων & Νηπιαγωγών Πάτρας

ΨΗΦΟΔΕΛΤΙΟ

1. Βάης Πέτρος δάσκαλος

2. Ζαβουδάκης Παναγιώτης δάσκαλος

3. Ζώτου Νίνα νηπιαγωγός

4. Koτσιλιάνος Κώστας, μουσικός, ωρομίσθιος (*)

5. Λούκου Γαρουφαλιά δασκάλα

6. Μαγγοπούλου Ελένη δασκάλα, αναπληρώτρια

7. Νικολάου Αγάθη δασκάλα

8. Νταλαμάρας Γιώργος δάσκαλος

9. Παλαρμάς Στέλιος γυμναστής

10. Τζούδας Κώστας δάσκαλος

(*) Με τις ψήφους των ΠΑΣΚ- ΔΑΚΕ στο ΔΣ ο συνάδελφος αποκλείστηκε από μέλος του Συλλόγου και από υποψήφιος. Το «έγκλημα» του; Είναι ωρομίσθιος και «το Καταστατικό δεν επιτρέπει» την εγγραφή του όσο κι αν αυτοί που τον απέκλεισαν εκφράζουν τη «μεγάλη λύπη και συμπάθεια τους στους ωρομίσθιους».

1 σχόλιο στο “Ψηφοδέλτιο Εκλογική Διακήρυξη”

1.   nikos είπε:

καλη συνέχεια σ/φοι!