Χριστουγεννιάτικες κατασκευές

Χρησιμοποιώντας χάρτινα πιάτα μίας χρήσης, μπορούμε να κατασκευάσουμε χριστουγεννιάτικα κεριά. Εύκολη κι ευχάριστη κατασκευή για μικρά παιδιά.

Χριστουγεννιάτικες κάλτσες φτιαγμένες με πολύχρωμες τσόχες που μέσα κρύβουν γλυκές εκπλήξεις για τα παιδιά.

Άγιο- Βασίληδες γεμάτοι ζαχαρωτά για τα μικρά μας τα παιδιά!

Για να κατασκευάσουμε το σώμα του Άι Βασίλη χρησιμοποιήσαμε γυάλινα βάζα που τα διακοσμήσαμε με τη μέθοδο ντεκουπάζ, χρησιμοποιώντας χαρτοπετσέτες με χριστουγεννιάτικο θέμα.

Άλλη μία πρόταση για να στολίσουμε το χριστουγεννιάτικο καλαθάκι με τις λιχουδιές που θα προσφέρουμε στα παιδιά!

Χριστουγεννιάτικα γούρια, φτιαγμένα από πηλό και στολισμένα με κορδέλες και χάντρες.

Τα παιδιά εργάζονται ομαδικά για να φτιάξουν ένα χριστουγεννιάτικο δέντρο με τα αποτυπώματα από τις παλάμες τους. Διανθίζουν το δέντρο με διάφορες ευχές.

Ακόμα μία ομαδική εργασία των παιδιών. Χριστουγεννιάτικο δέντρο που έφτιαξαν με πολύχρωμους κύκλους.

Χριστουγεννιάτικες κάρτες που θυμίζουν τη στολή του Αϊ Βασίλη. Μπορούν να χρησιμοποιηθούν και ως προσκλήσεις για τη χριστουγεννιάτικη γιορτή του σχολείου.

Μία ακόμα πρόταση χριστουγεννιάτικης κάρτας, την οποία χρησιμοποιήσαμε ως πρόσκληση.

Ημερολόγια-Τα χαρούμενα ξωτικά του Άϊ Βασίλη.

Ημερολόγια-χαρούμενα ξωτικά με ενσωματωμένη τη φωτογραφία του κάθε παιδιού.

Χριστουγεννιάτικα αστεράκια για να στολίσουμε το δέντρο της τάξης ή του σπιτιού μας. Μπορούν να διακοσμηθούν με ποικίλα υλικά, χάντρες, πούλιες κ.α.

Στολίδια για το χριστουγεννιάτικο δέντρο που κατασκευάστηκαν με χάρτινα ρολά.

Χριστουγεννιάτικα δεντράκια με γλωσσοπίεστρα. Τα στολίζουμε με διάφορα υλικά.

Χριστουγεννιάτικα στολίδια για το δέντρο με διάφορα ζυμαρικά που κολλιούνται στο χαρτόνι και μετά βάφονται με σπρέι σε χρυσαφί χρώμα.

Χριστουγεννιάτικες καμπανούλες φτιαγμένες με χάρτινα πιάτα.

Αγγελάκια των Χριστουγέννων φτιαγμένα με χάρτινα πιάτα.

Χριστουγεννιάτικο δέντρο φτιαγμένο με χάρτινα ρολά.

Χάρτινες δωροσακούλες που τις χρωμάτισαν τα παιδιά.

Κάρτες-προσκλήσεις για τη χριστουγεννιάτικη γιορτή του Νηπιαγωγείου.

Χριστουγεννιάτικα δωροκουτάκια φτιαγμένα με οντουλέ χαρτόνι.

Χριστουγεννιάτικα αστέρια από ζυμαρικά με ποικίλα σχέδια και χρώματα.

Χριστουγεννιάτικο δέντρο για να στολίσουμε την τάξη μας.

Χριστουγεννιάτικα ημερολόγια με λινάτσα και αποξηραμένους καρπούς.

Χριστουγεννιάτικη κάρτα-πρόσκληση για τη γιορτή του σχολείου μας!

Χριστουγεννιάτικη κάρτα με το Θείο Βρέφος.

Χριστουγεννιάτικα αγγελάκια!

Κι ένας πίνακας που απεικονίζει τη νύχτα των Χριστουγέννων, για να στολίσουμε την τάξη μας!

Τα παιδιά εργάστηκαν συλλογικά και δημιούργησαν έναν ακόμα πίνακα που απεικονίζει τη νύχτα των Χριστουγέννων.

Ένα ακόμα ομαδικό κολάζ που απεικονίζει τη νύχτα της Πρωτοχρονιάς, όπου αλλάζει ο χρόνος γεμίζοντας τον ουρανό με πυροτεχνήματα, τα οποία σχηματίστηκαν με τυπώματα από ρολό χαρτιού.

Το σκηνικό μας για τη Χριστουγεννιάτική μας γιορτή.

Παρόμοιο σκηνικό σε χριστουγεννιάτικη γιορτή που πραγματοποιήσαμε σε άλλη αίθουσα.

Επιπλέον μία πρόταση για τη χριστουγεννιάτικη διακόσμηση της τάξης.

Αϊ-Βασίληδες με δωρο- σακιά γεμάτα καραμέλες!

Χριστουγεννιάτικα δέντρα που στηρίζονται πάνω σε cd's.

Χριστουγεννιάτικα δέντρα που στηρίζονται πάνω σε cd’s.

Χριστουγεννιάτικα δέντρα φτιαγμένα με ξύλινα μανταλάκια.

Χριστουγεννιάτικες μπάλες φτιαγμένες με ζυμαρικά.

Χριστουγεννιάτικα ξωτικά με ευχές για το νέο έτος.

Χριστουγεννιάτικα ημερολόγια φτιαγμένα με γλωσσοπίεστρα.