Η παιδαγωγική αξία ενός Puzzle

15 Μαΐου 2024 ΚΑΛΕΛΗ ΖΩΗ

220px Jigsaw.svg

Τα Σαββατοκύριακα είναι μια ευκαιρία για τους μαθητές και τις μαθήτριες να ξεκουραστούν από τις καθημερινές σχολικές και εξωσχολικές υποχρεώσεις τους. Έχουν την ευκαιρία να πάνε βόλτες, να συναναστραφούν με φίλους και συγγενείς και παράλληλα να περάσουν ποιοτικό χρόνο με τα μέλη της οικογένειάς τους. Μία ωραία δραστηριότητα που μπορεί να αποτελέσει αφορμή για αλληλεπίδραση ( δυαδική και ομαδική ) και συγχρόνως  σημαντικό εργαλείο  μάθησης και ενίσχυσης της γνωστικής και κοινωνικής και συναισθηματικής ανάπτυξης των παιδιών  είναι τα puzzles.

Τα puzzles είναι εργαλείο μάθησης της λύσης προβλημάτων και ανάπτυξης της κριτικής σκέψης. Συγκεκριμένα, τόσο οι μικροί όσο και οι μεγάλοι κατά την ενασχόλησή τους με τα puzzle:

• Αναπτύσσουν τις γλωσσικές δεξιότητες τους
  • Μαθαίνουν και κατανοούν τις μαθηματικές έννοιες. Τα παιδιά καθώς συναρμολογούν ένα puzzle εξασκούνται στο να κατηγοριοποιούν, να οργανώνουν τα κομμάτια, ενώ παράλληλα μαθαίνουν να τα αναγνωρίζουν και να τα ταξινομούν.
  • Εξασκούν και βελτιώνουν τις οπτικοκινητικές τους δεξιότητες (συντονισμός χεριού- ματιού)
  • Αναπτύσσουν τις κινητικές δεξιότητες τους – ενδυναμώνουν τους μύες τους
  • Αναπτύσσουν κοινωνικές δεξιότητες κατά την δυαδική ή ομαδική αλληλεπίδρασή τους
  • Εξασκούνται στην υπομονή και την επιμονή για την ολοκλήρωση ενός έργου
  • Υιοθετούν προσαρμοστική και αφηρημένη σκέψη
  • Αναπτύσσουν την ικανότητα επίλυσης προβλημάτων
  • Εξάρουν την φαντασία και την δημιουργικότητά τους
  • Τονώνουν την αυτοπεποίθηση τους

Τι καλύτερο έχετε να κάνετε από το να ξεκινήσετε ένα puzzle!

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Χωρίς κατηγορία .

Τα σχόλια δεν επιτρέπονται.