Μάι 12 2014

εισαγωγικό εργαστήρι φυσικής δόμησης

Εισαγωγικό εργαστήρι φυσικής δόμησης από 12 μέχρι και 15 Ιουνίου PDF Εκτύπωση E-mail

17oAΣτον Τρίλοφο Θεσσαλονίκης θα πραγματοποιηθεί στα μέσα του Ιουνίου εργαστήριο για τη φυσική δόμηση. Θα χτίσουμε ένα σπιτάκι για τα παιδιά του σχολείου της φύσης με cob, γαιόσακους, πλιθιά, τσατμά και ασβέστη με κουρέλια και θα σοβατίσουμε με χώμα, ασβέστη και τάντελακτ.

Πρόγραμμα δραστηριοτήτων: Στόχος είναι να υπάρχει καθημερινά μια οκτάωρη (+) ενασχόληση με ενδιάμεση διακοπή για ελαφρύ γεύμα και ξεκούραση.

Θεματολογία θεωρίας:

-Επιλογή των κατάλληλων υλικών για χτίσιμο.
-Θεωρία του πηλού.
-Θεμελίωση.
-Tοιχοποιίες από φυσικά υλικά.
-Στέγες
-Επιχρίσματα.
-Πατώματα
-Φυσικές βαφές.
-Ενεργειακός σχεδιασμός.

Πρόγραμμα δραστηριοτήτων: Στόχος είναι να υπάρχει καθημερινά μια οκτάωρη (+) ενασχόληση με ενδιάμεση διακοπή για ελαφρύ γεύμα και θεωρία.

Τόπος:
Το σχολείο της φύσης στη Θεσσαλονίκη.

Χρόνος: Aπό Πέμπτη 12 μέχρι και Κυριακή 15 Ιουνίου, με συγκέντρωση και ενημέρωση των συμμετεχόντων το απόγευμα της Πέμπτης.

Διαμονή: Με σκηνές στο χώρο του σχολείου.

Διατροφή: Χορτοφαγική  με βιολογικά προϊόντα.

Κόστος συμμετοχής: 75€ ανά άτομο, ποσό που συμπεριλαμβάνει και την διατροφή (πρωϊνό, γεύμα, δείπνο).

Πληροφορίες και δηλώσεις συμμετοχής: Στείλτε μέηλ στο pparask802@gmail.com με την ένδειξη “συμμετοχή στο εργαστήριο φυσικής δόμησης” στο οποίο να αναγράφεται το όνομά σας, ένα τηλέφωνο επικοινωνίας και το από που θα έρθετε. Εναλλακτικά τηλεφωνήστε στο 6974065695 (Παναγιώτης Παρασκευόπουλος).

11 απαντήσεις μέχρι τώρα

RSS Σχόλιων