Από τα παρατσούκλια μέχρι το φόνο: To bullying στα ελληνικά σχολεία

“Από την ημέρα που δημιουργήθηκαν οι κοινωνίες, υπάρχει μπούλινγκ. Όπως υπήρχε πάντα και το DNA. Στη λογοτεχνία, ακόμα και σήμερα, δεν πάει το μυαλό μας ότι ο Όλιβερ Τουίστ ήταν θύμα μπούλινγκ. Οι κοινωνίες εξελίσσονται και μελετούν τα φαινόμενά τους. Κάποτε η ομοφυλοφιλία θεωρείτο ασθένεια και στους ψυχιάτρους πήγαιναν μόνο οι τρελοί ή αυτοί που θεωρούνταν τρελοί. Το μπούλινγκ με τη σειρά του, άρχισε να απασχολεί επιστημονικά τις κοινωνίες μόλις πριν από 35 χρόνια. Ο Φώτης Σπυρόπουλος, διδάκτωρ της ποινικολογίας και της εγκληματολογίας έχει γράψει τη μοναδική μονογραφία στην Ελλάδα σχετικά με το μπούλινγκ, με τίτλο «Σχολικός τραμπουκισμός». Πιστεύει ότι είναι ένα θέμα που πρέπει να επισημαίνουμε, να αναλύουμε και να μη δαιμονοποιούμε. Πιστεύει ότι η πρόληψη του μπούλινγκ δε μπορεί να γίνει λέγοντας μόνο πόσο κακό πράγμα είναι, αλλά με προγράμματα και κοινές δραστηριότητες για να μπορούν να συζητούν όλοι μαζί”.

Από την ΑΡΓΥΡΩ ΜΠΟΖΩΝΗ

Τα σχόλια δεν επιτρέπονται