Η Τεχνητή Νοημοσύνη στην Εκπαίδευση

Χωρίς τίτλο

Η Δημοτική Βιβλιοθήκη Κομοτηνής, στο πλαίσιο των δράσεων που υλοποιούνται με την ΚοινΣΕπ Κομοτηνή Εν Δράσει, το Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας Κομοτηνής, το Εσπερινό Γυμνάσιο με λυκειακές τάξεις και το Εσπερινό ΕΠΑΛ Κομοτηνής διοργανώνουν εκδήλωση με τίτλο «Τεχνητή Νοημοσύνη: Ο νέος σύμμαχος στην Εκπαίδευση» και ομιλητή τον Φώτη Κολοκοτρώνη, εκπαιδευτικό Πληροφορικής και εκπαιδευτή ενηλίκων. Η εκδήλωση θα λάβει χώρα στη Δημοτική Βιβλιοθήκη Κομοτηνής την Παρασκευή 15 Μαρτίου 2024 στις 18.30-20.00.

Η εκδήλωση προσπαθεί να φωτίσει τον κρίσιμο ρόλο που μπορεί να διαδραματίσει η Τεχνητή Νοημοσύνη στον εκπαιδευτικό τομέα, τη βελτιστοποίηση των εκπαιδευτικών διαδικασιών και την προώθηση της καινοτομίας με πρακτικές εφαρμογές. Θα αναδειχθούν οι νέες τεχνολογικές δυνατότητες που μπορούν να μετασχηματίσουν τη μάθηση, τη διδασκαλία, αλλά και την ίδια τη ζωή, οι οποίες ενδεχομένως θα εμπνεύσουν μαθητές και εκπαιδευτικούς στην προαγωγή της εκπαίδευσης.

Αφίσα Τεχνητής νοημοσύνης