Πρόσκληση γυμνασίων στο Μουσείο Καραθεοδωρή

images

Το Μουσείο Καραθεοδωρή, που στεγάζεται πλέον στην Τσανάκλειο Σχολή μαζί με τη Δημοτική Bιβλιοθήκη Κομοτηνής, καλεί τους μαθητές να το επισκεφθούν, να γνωρίσουν τα εκθέματά του (αντικείμενα, βιβλία, αλληλογραφία του σπουδαίου αυτού επιστήμονα και διανοουμένου), για να παρακολουθήσουν έτσι την επιστημονική πορεία του στην Ευρώπη. Οι μαθητές θα συμμετάσχουν, κατά την επίσκεψή τους, στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Πολίτης της Ευρώπης», στα ίχνη του μεγάλου Έλληνα επιστήμονα. Ο σχεδιασμός του εκπαιδευτικού προγράμματος πραγματοποιήθηκε από την Χριστίνα Αποστολίδου, μέλος του Συνδέσμου Φίλων Καραθεοδωρή.

Οι επισκέψεις των μαθητών μπορούν να πραγματοποιούνται τις πρωινές ώρες, κατόπιν συνεννόησης στο τηλέφωνο του Μουσείου (2531085640) ή της γραμματείας της ΔΚΕΠΠΑΚ (2531031022) και κατόπιν αιτήματος στο email  dkeppak@gmail.com.

images1