Νεανική Σκηνή του ΚΘΒΕ

Κάτω από: Πολιτιστικά | ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ ΔΙΔΕ Ν. ΡΟΔΟΠΗΣ
Τρίτη, 3 Σεπτεμβρίου 2019 12:11 μμ |

Η Νεανική Σκηνή του ΚΘΒΕ ιδρύθηκε το 2008 με έργα που απευθύνονται σε εφήβους. Έχουν παρουσιαστεί μεταξύ άλλων: Ελένη του Ευριπίδη και Αντιγόνη του Σοφοκλή, δύο κείμενα που συμπεριλαμβάνονται στη διδακτέα ύλη της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, σε δύο εξαιρετικά σύγχρονες παραστάσεις, Ηλέκτρα -μια σύγχρονη εκδοχή του μύθου των Ατρειδών-, σε μια προσπάθεια να έρθουν σε επαφή οι έφηβοι μαθητές με το σύνολο του μύθου όπως αυτός παραδίδεται σε διάφορες πηγές, Ένα παιδί μετράει τ’ άστρα του Μενέλαου Λουντέμη / Το Κύμα του Ρον Τζόουνς (σύγχρονος προβληματισμός για το καίριο ζήτημα του ρατσισμού που μαστίζει τα ελληνικά σχολεία).
Η Νεανική Σκηνή του ΚΘΒΕ έχει παρουσιάσει συνολικά 6 παραστάσεις.

Ειδικά για τα σχολεία που παρακολουθούν τις παραστάσεις της Παιδικής και Νεανικής Σκηνής ομαδικά, το ΚΘΒΕ, θέλοντας να συμβάλει στο έργο των εκπαιδευτικών, να διευκολύνει την επικοινωνία τους με το θέατρο και να παράσχει υποστήριξη σε θέματα που αφορούν την αξιοποίηση θεατρικών προσεγγίσεων στην εκπαίδευση, διοργανώνει μετά το πέρας της εκάστοτε παράστασης συζητήσεις με τους συντελεστές, καθώς και θεατρικές δράσεις, ενώ διανέμεται σχετικό εκπαιδευτικό υλικό στους δασκάλους/καθηγητές για περαιτέρω αξιοποίηση της εμπειρίας της θεατρικής παράστασης στην τάξη.

Τα έντυπα προγράμματα των αντίστοιχων παραγωγών (ως κοινωνική πολιτική παρέχεται 1 αντίτυπο δωρεάν για κάθε σχολείο) εμπεριέχουν σχετικό με την παράσταση εκπαιδευτικό υλικό και προτεινόμενες δραστηριότητες για την ουσιαστική αξιοποίηση της παράστασης.
Έχουν επίσης διοργανωθεί διαγωνισμοί παιδικής ζωγραφικής με θέμα το θέατρο.