Τοπική Ιστορία και Πολιτισμός

Κάτω από: Πολιτιστικά | ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ ΔΙΔΕ Ν. ΡΟΔΟΠΗΣ
Δευτέρα, 11 Φεβρουαρίου 2019 1:15 μμ |

Οι Δ/νσεις Πρωτ/θμιας και Δευτ/θμιας Εκπ/σης ΠΕ Ροδόπης, σε συνεργασία με την Δημοτική Κοινωφελή Επιχείρηση Πολιτισμού, Παιδείας, Αθλητισμού Κομοτηνής, διοργανώνουν την επιμορφωτική εκδήλωση «Σελίδες (δια)πολιτισμικής ιστορίας της πόλης» την Τετάρτη 27 Φεβρουαρίου 2019, στις 18:30 στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του Εμπορικού και Βιομηχανικού Επιμελητηρίου Κομοτηνής (οδός Βασ. Γεωργίου 2).
Το πρόγραμμα της εκδήλωσης είναι το παρακάτω:

Κοσμίδου Μαριγούλα, Διευθύντρια Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ροδόπης, «Αστική αποκατάσταση προσφύγων του ΄22 στην Κομοτηνή: αποτυπώσεις της στα εκπαιδευτικά ιδρύματα»
Δαγκαζιάν Σαρκίς, πολιτικός επιστήμων-ερευνητής, «Η αρμενική παρουσία στην Κομοτηνή- Μια πρώτη διαχρονική προσέγγιση»
Καραπούλη Έφη, φιλόλογος ιστορικός ΔΔΕ Ροδόπης, «Η εβραϊκή κοινότητα της Κομοτηνής ως τον τραγικό επίλογό της»
Τσουρής Νικόλαος, Συντονιστής Εκπ/κού Έργου ΠΕ70 ΠΕΚΕΣ ΑΜΘ και Δήμου Μαρία, εκπαιδευτικός ΔΠΕ Ροδόπης, «Μειονοτικά δημοτικά σχολεία αφηγούνται την ιστορία τους»

Οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί παρακαλούνται να δηλώσουν τη συμμετοχή τους με ένα απλό ηλεκτρονικό μήνυμα το αργότερο έως την Πέμπτη 21 Φεβρουαρίου 2019 στη διεύθυνση ypsd@dide.rod.sch.gr. Θα δοθούν βεβαιώσεις συμμετοχής.