Πληροφορίες για τη λειτουργία του Θρακικού Μουσείου Παιδείας της Εταιρείας Παιδαγωγικών Επιστημών Κομοτηνής

Η Εταιρεία Παιδαγωγικών Επιστημών Κομοτηνής (ΕΠΕΚ) έχει ιδρύσει και λειτουργεί το Θρακικό Μουσείο Παιδείας, όπου συγκεντρώθηκαν σχολικά είδη και έντυπα, που αποτυπώνουν την ιστορική εξέλιξη του σχολικού περιβάλλοντος αλλά και της εκπαιδευτικής διαδικασίας.
Επιπλέον, η Εταιρεία εξέδωσε νέο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα, σε ψηφιακή μορφή, με τίτλο “Ανακαλύπτω τα σχολεία της Πόλης μου”, το οποίο απευθύνεται σε μαθητές/τριες δημοτικού και γυμνασίου και στοχεύει στη γνωριμία των παιδιών με τα ελληνορθόδοξα εκπαιδευτήρια της περιόδου του β΄ μισού του 19ου αιώνα, τα οποία λειτουργούσαν στην πόλη μας. Το Γραφείο και το Μουσείο της ΕΠΕΚ είναι ανοικτά, σύμφωνα με το Πρόγραμμα Νοεμβρίου 2018, τις ημέρες Δευτέρα, Τρίτη, Πέμπτη και Παρασκευή από ώρα 09:00 – 13:00, ώστε να πραγματοποιούνται επισκέψεις σχολείων, αφού προηγουμένως οι ενδιαφερόμενοι εκπ/κοί επικοινωνούν, μέσω της διεύθυνσης του σχολείου τους, στο τηλέφωνο της Εταιρείας 25310 36739.
Οι ενδιαφερόμενοι εκπ/κοί που επιθυμούν να λάβουν μέρος με την τάξη τους στο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα, μπορούν να μεταφορτώσουν τα σχετικά αρχεία από την ιστοσελίδα της Εταιρείας στον ακόλουθο σύνδεσμο: https://etaireia-paidagogikon-epistimon.webnode.gr/news/neo-ekpaideytiko-programma-etaireias-paidagogikon-epistimon-komotinis/ ως εξής:
1. Αρχείο pdf με τίτλο: ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ ΜΑΘΗΤΕΣ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
2. Αρχείο pdf με τίτλο: ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ – ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΗΓΗΤΗ
3. Αρχείο pdf με τίτλο: ΜΕΛΙΡΡΥΤΟΣ
Περαιτέρω πληροφορίες στα τηλέφωνα: 694 866 3428 (Μαριγούλα Κοσμίδου, Πρόεδρος της ΕΠΕΚ) και 693 648 3491 (Ιωάννης Σιγούρος, Μέλος του ΔΣ).