Συνάντηση παρουσίασης προγραμμάτων, Μάιος 2018

Ένα μικρό αλλά αντιπροσωπευτικό δείγμα των προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων που υλοποιήθηκαν στα γυμνάσια και λύκεια της Ροδόπης κατά τη διάρκεια του τρέχοντος σχολικού έτους παρουσιάστηκε την Πέμπτη 31 Μαΐου 2018, στην Αίθουσα Εκδηλώσεων της Δημοτικής Βιβλιοθήκης Κομοτηνής.
Η διαθεματικότητα και η διεπιστημονικότητα των προγραμμάτων αποτυπώθηκαν όχι μόνον στη συνεργασία καθηγητών διαφορετικών ειδικοτήτων σε κάθε πρόγραμμα, αλλά και στην πολυσχιδία των θεμάτων. Η Τοπική Ιστορία (Δέσποινα Καλογεράκη, Έφη Καραπούλη, Κατερίνα Σαλαμβά και Νατάσα Καραμπιμπέρη), από την αρχαιότητα ως τη νεότερη Ιστορία, ακουλουθήθηκε από ενδιαφέρουσες περιηγήσεις σε αστικά τοπία της Κομοτηνής (Ευθαλία Κονταξή, Σοφία Σουβατζόγλου), αλλά και πρωτότυπες καταδύσεις στον πολύπλοκο ψυχισμό των εφήβων (Θανάσης Παπαστάμου, Γιώτα Μπλάνα, Ευδοξία Κίναλη), των οποίων η δημιουργικότητα αποτυπώνεται στη ρομποτική (Γλυκερία Φωτιάδου), στην ενασχόληση με τη λογοτεχνία (Σιρλώπη Χρυσάνθη, Παπαδοπούλου Ευθυμούλα), το θέατρο (Ελένη Κοκοβίδου), την προστασία του περιβάλλοντος (Ταμάρα Τσιατλακίδου, Κλεονίκη Μαϊστρέλλη, Μαρία-Λώρα Γκανούλη), αλλά και την υγιεινή διατροφή (Ροδόπη Τσιβίκη, Ζωή Σαπουνίδου, Ελεονώρα Νικολάου). Με αναρτημένα πόστερ κοινοποιήθηκε πρόγραμμα ετυμολόγησης επιστημονικών όρων των φυσικών επιστημών (Ευαγγελία Δήμου, Άννα Ιορδανίδου), αλλά και τα γεωμυθολογικά μονοπάτια που ακολούθησαν μαθητές του 1ου ΓΕΛ Κομοτηνής, ανακαλύπτοντας τη μαγική διασύνδεση αρχαίων μύθων με τη μητέρα γη (Μαρία Τενεκετζή).
Τα σχολεία που εκπροσωπήθηκαν στη συνάντηση ήταν τα 4 γυμνάσια της Κομοτηνής, το Μουσικό Σχολείο, το Ενιαίο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο Κομοτηνής, το Γυμνάσιο Ιάσμου, το 1ο ΕΠΑΛ, το Μειονοτικό Γυμνάσιο/Λύκειο Κομοτηνής, το Ενιαίο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο Κομοτηνής και το 1ο ΓΕΛ..

<a

Δεν υπάρχουν σχόλια

Χωρίς σχόλια ακόμα.

RSS κανάλι για τα σχόλια του άρθρου.