Μια μικρή παρουσίαση του 1ου Δημοτικού Σχολείου Κιλκίς

Το 1ο Δημοτικό Σχολείο Κιλκίς είναι το σχολείο στο οποίο εργάζομαι τα τελευταία χρόνια. Είναι ένα από μεγαλύτερα σχολεία της πόλης μας.Όπως αναφέρεται σε εργασία των μαθητών (της Στ1 τάξης,2017-2018).Είναι δωδεκαθέσιο και αποτελείται από 12 αίθουσες διδασκαλίας, ένα εργαστήριο φυσικής και ένα υπολογιστών, 4 αποθήκες, ένα κυλικείο, ένα γραφείο δασκάλων. Στο μεγάλο κτίριο που είναι διώροφο, βρίσκονται οι μεγαλύτερες τάξεις, ενώ οι μικρότερες λειτουργούν στα προκατασκευασμένα κτίρια. Στο διάδρομο του δεύτερου ορόφου στο κεντρικό κτίριο, λειτουργεί η σχολική βιβλιοθήκη με 1400 περίπου τίτλους βιβλίων. Στον ίδιο χώρο, υπάρχουν προθήκες λαογραφικής συλλογής που δημιουργήθηκε το 1999.Ο αύλειος χώρος αποτελείται από: ένα θερμοκήπιο, γήπεδο ποδοσφαίροχειροσφαίρισης πετοσφαίρισης και καλαθοσφαίρισης. Το σχολείο έχει παράδοση σε εκδηλώσεις εκπαιδευτικών προγραμμάτων αλλά και σε δράσεις που αφορούν περιβαλλοντικά, πολιτιστικά και προγράμματα αγωγής υγείας.