Εκδήλωση για την παγκόσμια ημέρα των ατόμων με αναπηρία

Την Τρίτη στις 3 Δεκεμβρίου 2019, οι μαθητές μου, δηλαδή οι μαθητές του Στ2, η δασκάλα ειδικής αγωγής Ελευθεριάδου Μαρία  και εγώ, παρουσιάσαμε ένα δικό μας αφιέρωμα, για αυτήν την πολύ σημαντική ημέρα. Συγκεκριμένα, μετά την παρουσίαση-συζήτηση για το τι σημαίνει αναπηρία από την εκπαιδευτικό αγωγής, και μετά από μια δική μου παρουσίαση για τη ζωή της Έλεν Κέλερ, οι μαθητές παρουσίασαν στοιχεία για τη ζωή σημαντικών επιστημόνων ή πρωταθλητών των Παραολυμπιακών Αγώνων. Οι μαθητές μίλησαν με ενθουσιασμό για τη ζωή, τις προπονήσεις και τις προσπάθειες ατόμων με αναπηρία βίντεο. Αξίζει να σημειωθεί πως άλλοι έκαναν και κολάζ με εικόνες.  Τέλος παρουσιάστηκε ένα παιχνίδι από τους μαθητές του Στ2 στους μαθητές της Ε΄ τάξης που παρακολούθησαν την εκδήλωση.