Οι εκπαιδευτικοί Γιάννης Τοπαλίδης και Σταυρούλα Σούνδια, από κοινού με το τμήμα Β4 του Γυμνασίου Ζηπαρίου της σχολικής χρονιάς 2017-18, διοργανώνουν πολιτιστικό πρόγραμμα πολιτιστικών δραστηριοτήτων με θέμα την περιήγηση στα μνημεία της Κω με βυζαντινό, χριστιανικό και μεσαιωνικό ενδιαφέρον. Ειδικά οι μαθήτριες Γεωργία Καρακίτσου, Τζωρτζίνα Κομπολάκη, Αργυρώ Κοσσαρή, Κάλλια Μαούνη, Στεργία Μούρα, Ελευθερία Τσιώνη, Ιωάννα Χατζηγεωργαλή καθώς και ο μαθητής Γιώργος Ματθαίος είναι τα πλέον ενεργά μέλη της ομάδας, οργώνοντας και αποτυπώνοντας τους αρχαιολογικούς χώρους. Στο πρόγραμμά μας αρωγός είναι η Ιερά Μητρόπολις Κώου και Νισύρου και η Αρχαιολογική Υπηρεσία.

Στο παρόν ιστολόγιο, υπάρχουν δημοσιεύσεις και από παλαιότερα πολιτιστικά προγράμματα σχετικών με τη μουσική στα οποία συμμετείχαν μαθητές και μαθήτριες του εκπαιδευτικού Γιάννη Τοπαλίδη