Web 2.0 Εργαλεία

Η τεχνολογία έχει μπει για τα καλά στη ζωή μας και πλέον μπορεί να αξιοποιηθεί και παιδαγωγικά. Όλο και περισσότερο παρατηρούμε τη μεγάλη επιρροή που ασκούν οι Νέες Τεχνολογίες στον τομέα της εκπαίδευσης. Οι υπολογιστές, το Διαδίκτυο, οι φορητές συσκευές δεν αφήνουν ανεπηρέαστο τον τομέα της παιδείας. Κάθε εκπαιδευτικός πρέπει να είναι ενήμερος για τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα που προσφέρουν οι Νέες Τεχνολογίες πριν αποφασίσει να τις χρησιμοποιήσει. Οι Τεχνολογίες Πληροφορίας και Επικοινωνιών (ΤΠΕ), εκσυγχρόνισαν την εκπαιδευτική διαδικασία. Όλο και περισσότερα σχολεία της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης αξιοποιούν όλο και περισσότερο τις Νέες Τεχνολογίες. Το παραδοσιακό σχολείο βασιζόταν σε μια δασκαλο-κεντρική αντίληψη. Ο εκπαιδευτικός κατείχε την πληροφορία και τη γνώση και τη μετέδιδε στο μαθητή.

Web 2