Βιογραφικό

Χριστίνα Κλημεντιώτη

Σύντομο Βιογραφικό Σημείωμα

Δασκάλα, διορισμένη από το 2008, εργάζομαι 12 έτη στη Δημόσια και 2 έτη στην Ιδιωτική Εκπαίδευση και υπηρετώ στη Διεύθυνση της Γ’ Αθήνας. Στο παρελθόν εργάστηκα στη Δυτική Αττική, στο 7ο Δημοτικό Σχολείο Ασπροπύργου (Β’ Τάξη), όσο και στο 2ο Δημοτικό Σχολείο Ασπροπύργου (υπεύθυνη Ολοήμερου).

Υποψήφια Διδάκτωρ του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης, στον τομέα των Επιστημών Αγωγής, με θέμα «Παιδαγωγική Επικοινωνία στη σχολική τάξη». Κάτοχος Μεταπτυχιακού Διπλώματος Ειδίκευσης (Master) στις Ανθρωπιστικές Επιστήμες με υποκατεύθυνση στη Λογοτεχνία του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης, του Εθνικού & Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών. Κάτοχος Πιστοποιητικού Ειδίκευσης στη Συμβουλευτική και τον Προσανατολισμό (ΠΕΣΥΠ) του Παιδαγωγικού Τμήματος της ΑΣΠΑΙΤΕ.

Βασικές σπουδές στο Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης του ΕΚΠΑ. Υπήρξα υπότροφος ευρωπαϊκού προγράμματος και φοίτησα στην Ισπανία όπου και έκανα -παράλληλα με τις σπουδές μου- πρακτική στη Διδακτική των Μαθηματικών σε δημοτικά σχολεία της Μαδρίτης.

Το συγγραφικό μου έργο εστιάζεται στους τομείς της Παιδαγωγικής Επικοινωνίας στη σχολική τάξη, της Φιλαναγνωσίας και στη χρήση των Νέων Τεχνολογιών (ΤΠΕ) στο Δημοτικό Σχολείο. Συμμετείχα σε έρευνες που αφορούν μελέτη θεμάτων της Παιδαγωγικής Επικοινωνίας και της Ψυχοκοινωνιολογίας της σχολικής τάξης, καθώς και της Συμβουλευτικής.

Ολοκλήρωσα επιτυχημένα το “Μείζον Πρόγραμμα Επιμόρφωσης Εκπαιδευτικών” το 2012 και κατέχω τις Πιστοποιήσεις Α’ και Β΄, της Επιμόρφωσης Εκπαιδευτικών Πληροφορικής.

Συμμετέχω, ως εισηγήτρια, σε συνέδρια με θέματα γενικής εκπαίδευσης και θέματα Συμβουλευτικής.

Εκπονώ Πολιτιστικές και Περιβαλλοντικές Δράσεις με τα τμήματα που αναλαμβάνω.