28η Οκτωβρίου

Διαθεματική δραστηριότητα για την 28η Οκτωβρίου 1940

Η ιδέα είχε ως εξής:

Στο πλαίσιο της ιστορικής μνήμης και των φετινών εορταστικών εκδηλώσεων για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου πραγματοποιήθηκε στο Πειραματικό Γυμνάσιο Ηρακλείου Κρήτης ένα ιδιαίτερο project με τίτλο Σχεδιάζοντας για την 28η Οκτωβρίου 1940. Οι μαθητές που συμμετείχαν σχεδίασαν με τη βοήθεια προτζέκτορα δεκάξι μεγάλα σχέδια από το διαδίκτυο με θέμα την 28η Οκτωβρίου 1940. Στη συνέχεια τα σχέδια αυτά έγιναν ζωγραφιές με διάφορες τεχνικές χρωματισμού.

Η εφαρμογή της δραστηριότητας:

Ένα μικρό ιστορικό κείμενο που αναφέρεται στην κάθε εικόνα μοιράστηκε στους μαθητές. Τέλος, λίγοι στίχοι, από κάποιο σχετικό τραγούδι, πλαισίωσαν τα σχέδια και τα σύντομα ιστορικά κείμενα. Οι ζωγραφιές εκτέθηκαν στο φουαγιέ του Πειραματικού Γυμνασίου Ηρακλείου Κρήτης από τις 26/10/16 μέχρι τις 04/11/16. Τα σχέδια ζωγραφίστηκαν σε απλό χαρτί του μέτρου και στη διάσταση 0.90χ1.00. Για τον χρωματισμό των σχεδίων χρησιμοποίθηκαν:

• τέμπερες
  • παστέλ
  • ειδικά μολύβια

Για να ξεφυλλίσετε τη δραστηριότητα επισκεφθείτε τον παρακάτω σύνδεσμοhttp://online.anyflip.com/jehf/xdut/

Τα σχόλια δεν επιτρέπονται