Ερωτήσεις επανάληψης του ετήσιου γραμματισμού στο Γυμνάσιο

20 Μάιος 2018

Στους παρακάτω συνδέσμους υπάρχουν ερωτήσεις επανάληψης για όλες τις τάξεις του Γυμνασίου σε μορφή ψηφιακού ερωτηματολογίου:

Ερωτήσεις επανάληψης Α’ Γυμνασίου

Ερωτήσεις επανάληψης Β’ Γυμνασίου

Ερωτήσεις επανάληψης Γ’ Γυμνασίου

Φόρμες αξιολόγησης για ομαδοσυνεργασία

20 Μάιος 2018

Τρεις φόρμες αξιολόγησης που αφορούν την αξιολόγηση του καθηγητή, του ΝΠΣ των Θρησκευτικών και την αυτοαξιολόγηση του μαθητή. Λειτουργούν όπως ένας εικονικός στόχος. Σε κάθε ομάδα, οι μαθητές σημειώνουν μία ξεχωριστή κουκκίδα με το στυλό τους, σε όσα κουτιά της φόρμας τους εκφράζουν:

Φόρμα αξιολόγησης καθηγητή

Φόρμα αξιολόγησης των ΝΠΣ των Θρησκευτικών

Φόρμα αυτοαξιολόγησης μαθητή

Ερευνητική εργασία Β’ Λυκείου με θέμα την Ιερά Μονή της Παναγίας Χοζοβιώτισσας

17 Μάιος 2018

Μία αναλυτική παρουσίαση της Μονής Χοζοβιώτισσας με τίτλο «Το παρελθόν, η ιδιαίτερη αρχιτεκτονική και το δημιουργικό παρόν της Ιεράς Μονής Παναγίας Χοζοβιώτισσας εν Αμοργώ»: Χοζοβιώτισσα.

Θεματική Εβδομάδα «Τα στατιστικά μας μιλάνε, εμείς τα ακούμε!!!»

17 Μάιος 2018

Μία διδακτική ώρα αφιερωμένη στην Κυκλοφοριακή Αγωγή. Στον παρακάτω σύνδεσμο υπάρχει το σχετικό φύλλο εργασίας: Τα στατιστικά μας μιλάνε, εμείς τα ακούμε!!!

Β΄Γυμνασίου ΘΕ5 Διάσπαση και αντιπαλότητα στις θρησκείες (5 δίωρα)

8 Μάρτιος 2018

Πέντε φύλλα εργασίας για τη ΘΕ5 η οποία αναφέρεται στις θρησκευτικές συγκρούσεις:

1. ΘΕ5 I. Διαφωνίες και συγκρούσεις που τραυματίζουν

2. ΘΕ5 II. Χριστιανοί διώκουν Χριστιανούς. (1ο μέρος)

3. ΘΕ5 II. Χριστιανοί διώκουν Χριστιανούς. (2ο μέρος)

5. ΘΕ5 IV. Το αίτημα των θρησκειών για ειρήνη και καταλλαγή

Γ΄Γυμνασίου ΘΕ6 Από την αρχή μέχρι το τέλος του κόσμου (4 δίωρα)

5 Μάρτιος 2018

Τέσσερα φύλλα εργασίας για τη ΘΕ6 η οποία αναφέρεται στην εσχατολογία:

1. ΘΕ6 Ι. Αν, πότε και πώς θα τελειώσει ο κόσμος;

2. ΘΕ6 II. Η πορεία προς τα έσχατα μέσα από εικόνες και παραβολές

4. ΘΕ6 ΙV. Όταν ανοίγουν τα μάτια των ανθρώπων

Ένας σύντομος προβληματισμός στον Ύμνο της Αγάπης του Αποστόλου Παύλου σε μορφή animation

1 Μάρτιος 2018

Μια μικρή αναφορά στον Ύμνο της Αγάπης σε μορφή animation. Θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί σε όλες τις τάξεις του Γυμνασίου:  Ύμνος.

Οι τροφές «χαράμ» & «χαλάλ» στο Ισλάμ σε μορφή animation

12 Φεβρουάριος 2018

Στον παρακάτω σύνδεσμο υπάρχει ένα σύντομο animation με θέμα τις τροφές στο Ισλάμ. Θα μπορούσε να αξιοποιηθεί στην Α΄ Γυμνασίου, ΘΕ5. Halal.

Τα χειρόγραφα του Κουμράν σε μορφή comics

28 Ιανουάριος 2018

Μια σύντομη εξιστόρηση της ανακάλυψης των χειρογράφων του Κουμράν σε μορφή comics υπάρχει στον παρακάτω σύνδεσμο: Κουμράν.

Ένα σύντομο animation με θέμα τα Χριστούγεννα

24 Ιανουάριος 2018

Στον παρακάτω σύνδεσμο υπάρχει ένα animation διάρκειας 1:45΄με θέμα τα Χριστούγεννα: Christmas.