Αρχική » Γενικά » Θρησκευτικά Δημοτικού: Τα νέα Προγράμματα Σπουδών – Ημερίδα της Δ/νσης Α/θμιας Εκπ/σης Ευβοίας

ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

Η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Εύβοιας διοργανώνει Ημερίδα με θέμα: “Τα προσδοκώμενα μαθησιακά αποτελέσματα μέσα από τα νέα Προγράμματα Σπουδών στο μάθημα των Θρησκευτικών Δημοτικού” που θα διεξαχθεί την Παρασκευή 18 Νοεμβρίου 2022 και ώρα 8.15 – 13.15 στο Αμφιθέατρο του Συνεδριακού Κέντρου Περιφερειακής Ενότητας Εύβοιας, με βάση το ακόλουθο πρόγραμμα:

8.15 – 8.30: Προσέλευση

8.30 – 9.00: Καλωσόρισμα:

Κωνσταντίνος Ζημιανίτης, Διευθυντής Α/θμιας Εκπαίδευσης Εύβοιας

Χαιρετισμοί:

Ελένη Μπενιάτα, Διευθύντρια Περιφερειακής Δ/νσης Α/θμιας & Β/θμιας Εκπαίδευσης Στερεάς Ελλάδας

Χρίστος Μαρκαντώνης, Οργανωτικός Συντονιστής ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Στερεάς Ελλάδας

Γεώργιος Κελαϊδίτης, Αντιπεριφερειάρχης Εύβοιας

Κωνσταντίνος Γαλάνης, Εντεταλμένος Σύμβουλος Αθλητισμού και Παιδείας Περιφέρειας Στερεάς Ελλάδας

Eισηγήσεις:

9.00 – 10.00: «Δικαίωμα των παιδιών η Θρησκευτική Αγωγή». Oμιλητής: Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Χαλκίδος, Ιστιαίας και Β. Σποράδων κ.κ. Χρυσόστομος

10.00. – 11.00: «Θρησκευτικά στο Δημοτικό Σχολείο: Ένα μάθημα με εκπληκτικές προοπτικές για την παιδεία των μαθητών και το μέλλον μιας σύγχρονης δημοκρατικής κοινωνίας». Ομιλητής: Αθανάσιος Στογιαννίδης, Αν. Καθηγητής Παιδαγωγικών Τμήματος Θεολογίας του Α.Π.Θ.

11.00 -11.15 Διάλειμμα

11.15 – 12.15: «Ένα νέο ξεκίνημα για το μάθημα των Θρησκευτικών: Τα νέα Προγράμματα Σπουδών – Φυσιογνωμία, σκοποθεσία». Ομιλητής: Χαράλαμπος Ανδρεόπουλος, Συντονιστής Εκπ/κου Εργού (ΣΕΕ) Θεολόγων Στερεάς Ελλάδος, Δρ. Θεολογίας Α.Π.Θ.

12.15 – 13.15 Συζήτηση

13.15 Κλείσιμο Ημερίδα

ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΟ – ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ

Στο πλαίσιο της Ημερίδας παρατίθεται το παρακάτω επιμορφωτικό και ενημερωτικό υλικό προς χρήση των συναδέλφων εκπαιδευτικών της Α/θμιας εκπαίδευσης που διδάσκουν το θρησκευτικό μάθημα:

Το μάθημα των Θρησκευτικών υπό το πρίσμα των αποφάσεων 1749-1750/2019 του ΣτΕ. Παιδαγωγική προσέγγιση  (Εισήγηση του ΣΕΕ κλ. ΠΕ01 Χαρ. Ανδρεόπουλου στο 4ο Πανελλήνιο Συνέδριο Θεολόγων Εκπαιδευτικών / Θεολογική Σχολή ΑΠΘ, 1η ημέρα Συνεδρίου, 28 Ιανουαρίου 2022)

Φ.Ε.Κ. 6223/Β΄/24.12.2021, Το νέο Π.Σ. για το μάθημα των Θρησκευτικών στο Δημοτικό (Υ.ΠΑΙ.Θ.)

Οδηγός-Εκπαιδευτικού-για-τα-Θρησκευτικά-Δημοτικού, νέα Π.Σ. (Ι.Ε.Π.)

E, όχι και προαιρετικά τα Θρησκευτικά!”  (Άρθρο του ΣΕΕ κλ. ΠΕ01 Χαρ. Ανδρεόπουλου στο “Orthodoxia.info”, 28 Αυγούστου 2022)

Tα παλαιά (αλλά πάντα χρήσιμα) βιβλία Θρησκευτικών του Δημοτικού (2004 – 2016)