Αρχική » Γενικά » Επιμορφωτικά σεμινάρια σε νεοδιορισθέντες και αναπληρωτές εκπαιδευτικούς του Ν. Φθιώτιδος

Aρχείο Δημοσιευμάτων

Ολοκληρώθηκαν με επιτυχία τα επιμορφωτικά σεμινάρια στους νεοδιορισθέντες και στους αναπληρωτές εκπαιδευτικούς που πραγματοποιήθηκαν το πρωί της Παρασκευής και της Δευτέρας (3 και 4/9/2021) στην αίθουσα εκδηλώσεων του 5ου Γυμνασίου Λαμίας μετά από σχετικό προγραμματισμό από τη Διευθύντρια Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης κ. Δήμητρα Τσιάκα. Εισηγητές ήταν οι Συντονιστές Εκπαιδευτικού Έργου του Περιφερειακού Κέντρου Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού (ΠΕΚΕΣ) Στερεάς Ελλάδος Δρ Ελένη Παπαντωνίου κλ. ΠΕ02 και Δρ Χαράλαμπος Ανδρεόπουλος κλ. ΠΕ01, καθώς και η υπεύθυνη προγραμμάτων κ. Παπαγιαννοπούλου Τζένη.

Τα θέματα που αναλύθηκαν – συζητήθηκαν ήταν:

• Το σχολικό κλίμα,

• Μαθησιακή συμπεριφορά,

• Εφαρμογή σχολικών κανονισμών,

• Πρόληψη και αντιμετώπιση φαινομένων σχολικής βίας και εκφοβισμού,

• Συνεργασία εκπαιδευτικών και οικογένειας,

• Διδακτικές προσεγγίσεις και σύγχρονες μέθοδοι διδασκαλίας,

• Βασικές αρχές για την αξιολόγηση των μαθητών και μαθητριών,

• Παιδαγωγική υποστήριξη μαθητών με ιδιαιτερότητες μάθησης.

Στην ενημέρωση παραβρέθηκε και απηύθυνε χαιρετισμό και η Περιφερειακή Διευθύντρια Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, Δρ Ελένη Μπενιάτα.

Bλ. Lamiareport.gr