Αρχική » Γενικά » Διαδικτυακή Ημερίδα των ΠΕΚΕΣ Στερεάς Ελλάδος και Θεσσαλίας για τα Θρησκευτικά στη Β/θμια και τη Α/θμια Εκπαίδευση, Πέμπτη, 03-06-2021

Κατόπιν πρωτοβουλίας των Συντονιστών Εκπαιδευτικού Έργου (ΣΕΕ) του κλ. ΠΕ01 Θεολόγων των Περιφερειακών Κέντρων Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού (ΠΕΚΕΣ) Στερεάς Ελλάδος Χαράλαμπου Ανδρεόπουλου και Θεσσαλίας & Δυτικής Μακεδονίας Νικολάου Παύλου προγραμματίζεται για την Πέμπτη, 03-06-2021 και ώρα 6.30 μ.μ. διαδικτυακή (μέσω της πλατφόρμας Cisco Webex) διαπεριφερειακή Επιμορφωτική Ημερίδα με θέμα
Διδάσκοντας Θρησκευτικά στο σύγχρονο σχολείο”, η οποία απευθύνεται στους/στις εκπαιδευτικούς που διδάσκουν το μάθημα τόσο στη Β/θμια (ΠΕ01) όσο και στη Α/θμια (ΠΕ70) Εκπαίδευση.

Το σεμινάριο θα διεξαχθεί διαδικτυακά, μέσω της πλατφόρμας Cisco Webex, στη διεύθυνση:

Address for attendees: https://minedu-primary2.webex.com/minedu-primary2/onstage/g.php?MTID=eab691f4108ae5789d16f8997562eb759

Event password: 12345

Πρόγραμμα Ημερίδας:

• Χαιρετισμοί Oργανωτικών Συντονιστών των ΠΕΚΕΣ Στερεάς Ελλάδος και Θεσσαλίας Δρ. Χρ. Μαρκαντώνη και Δρ. Βασ. Κωτούλα.

Eισηγήσεις:

• Δρ. Αθανάσιος Στογιαννίδης, Επικ. Καθηγητής Παιδαγωγικής και Διδακτικής Μεθοδολογίας του ΜτΘ στο Τμήμα Θεολογίας του ΑΠΘ: «Ορθόδοξη Θεολογία, Μάθημα των Θρησκευτικών και Δημόσιος Χώρος: Προοπτικές Συνάντησης σε μία Σύγχρονη Δημοκρατική Κοινωνία».

• Δρ Νικόλαος Παύλου ΣΕΕ ΠΕ01: «Προτάσεις προσέγγισης του θρησκευτικού γραμματισμού των μαθητών της Αβθμιας και Βθμιας Εκπαίδευσης»

• Δρ Χάρης Ανδρεόπουλος ΣΕΕ ΠΕ01: «Το μάθημα των Θρησκευτικών υπό το πρίσμα των αποφάσεων 1749-1750/2019 του ΣτΕ (Ολομ.). Παιδαγωγική προσέγγιση».

• Γεώργιος Παπανικολάου, Εκπ/κός κλ. ΠΕ70, ΜΤh AΠΘ: «Η Εκκλησία ως κιβωτός φυλάει την αλήθεια» Ψηφιακό Διδακτικό Σενάριο στα Θρησκευτικά με χρήση ψηφιακών εννοιολογικών διαγραμμάτων και ψηφιακής αφήγησης με webcomic»

• Eπαμεινώνδας Μανδηλάς, Εκπ/κός κλ. ΠΕ70, Θεολόγος ΑΠΘ: «Η θεολογική συμβολική γλώσσα στην πρωτοβαθμια εκπ/ση – Δυσκολίες, ενστάσεις και προοπτικές»

• Συζήτηση

* Στους συμμετέχοντες θα δοθεί Βεβαίωση παρακολούθησης και το υλικό του σεμιναρίου.

Το Έγγραφο του ΠΕΚΕΣ Στ. Ελλάδος