Αρχική » Γενικά » Επιστημονική Επιτροπή του Ι.Ε.Π. για τα Θρησκευτικά με σκοπό την εξεύρεση λύσης μετά την ακύρωση των Προγραμμάτων Σπουδών και μέχρι την εκπόνηση νέων Προγραμμάτων και τη συγγραφή νέου διδακτικού υλικού

Επταμελής επιτροπή ορίστηκε από το Δ.Σ. του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής (Ι.Ε.Π.) η οποία θα προτείνει  μεταβατική λύση του ζητήματος που έχει προκύψει με τα προγράμματα σπουδών τους μαθήματος των Θρησκευτικών  μετά από τις σχετικές ακυρωτικές αποφάσεις του ΣΤΕ. Αυτό γιατί σύμφωνα με την απόφαση του Δ.Σ. του ΙΕΠ θα απαιτηθεί ικανό χρονικό διάστημα για την εκπόνηση και συγγραφή νέων Προγραμμάτων Σπουδών και διδακτικού υλικού για το Μάθημα των Θρησκευτικών, γεγονός που σημαίνει ότι στο μεταξύ χρονικό διάστημα θα πρέπει να αναζητηθεί η βέλτιστη μεταβατική λύση του ζητήματος που θα καταστήσει δυνατή την πλήρη συμμόρφωση με τις προαναφερόμενες αποφάσεις του Συμβουλίου της Επικρατείας αλλά και του Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου Δικαιωμάτων του Ανθρώπου.

Συγκεκριμένα, το Διοικητικό Συμβούλιο του ΙΕΠ ομόφωνα αποφάσισε τη συγκρότηση άμισθης επταμελούς Επιστημονικής Επιτροπής με αντικείμενα:

Α) Εισήγηση για την βέλτιστη δυνατή μεταβατική λύση του ζητήματος με στόχο την πλήρη συμμόρφωση των Προγραμμάτων Σπουδών του Μαθήματος των Θρησκευτικών με τις αποφάσεις του Σ.τ.Ε., για το χρονικό διάστημα που θα απαιτηθεί μέχρι τη συγγραφή και εφαρμογή των νέων Προγραμμάτων Σπουδών και του αντιστοίχου διδακτικού υλικού για το Μάθημα των Θρησκευτικών

Β) Εισήγηση σχετικά με τους τρόπους και τις μεθόδους εφαρμογής των αποφάσεων του Σ.τ.Ε., του ΕΔΔΑ και της ΑΠΔΠΧ, όσον αφορά σε όλες τις υπόλοιπες πτυχές των αποφάσεων αυτών που συνδέονται με το Μάθημα των Θρησκευτικών, με έμφαση στη διατήρηση της υποχρεωτικότητας του Μαθήματος και τη διαδικασία απαλλαγής των μαθητών/μαθητριών.

Η άμισθη Επιστημονική Επιτροπή αποτελείται από τα εξής μέλη:

1. Κωνσταντίνος Κορναράκης (Πρόεδρος Επιτροπής). Αναπληρωτής Καθηγητής Τμήματος Θεολογίας Ε.Κ.Π.Α.
  2. Αθανάσιος Στογιαννίδης. Επίκουρος Καθηγητής Τμήματος Θεολογίας ΑΠΘ
  3. Κωνσταντίνος Πρέντος. Διευθυντής 6ου Δημοτικού Σχολείου Κηφισιάς, Δάσκαλος, Θεολόγος, Μ.Α. Δρ. Συστηματικής Θεολογίας
  4. Μάριος Κουκουνάρας – Λιάγκης. Επίκουρος Καθηγητής Τμήματος Θεολογίας ΕΚΠΑ
  5. Ξανθή Αλμπανάκη. Δρ. Θεολογίας, Συντονίστρια Εκπ/κού Έργου Θεολόγων Ανατ. Μακεδονίας – Θράκης
  6. Ελένη Μαράκη. Δρ. Επιστημών Αγωγής Πανεπιστημίου Ιωαννίνων.
  7. Φερενίκη Παναγοπούλου, Επικ. Καθ. Συνταγματικού Δικαίου Παντείου Παν/μίου.                            Ολόκληρη η απόφαση ΕΔΩ