Αρχική » Γενικά » Επιμορφωτική συνάντηση των Θεολόγων Ν. Φωκίδας

Επιμορφωτική συνάντηση των Θεολόγων Ν. Φωκίδας

Θεωρητική ανάλυση, παρουσίαση δειγματικών διδασκαλιών και καλών / καινοτόμων διδακτικών πρακτικών σε θεματικές ενότητες του νέου προγράμματος σπουδών (Π.Σ.) στο Γυμνάσιο και το Λύκειο περιλάμβανε η εισήγηση του Συντονιστή Θεολόγων Στερεάς Ελλάδας Χαρ. Ανδρεόπουλου στην επιμορφωτική συνάντηση των Θεολόγων του Ν. Φωκίδας που πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη, 16-05-2019 , από 11.30- 13.30, στην αίθουσα εκδηλώσεων του Γυμνασίου Άμφισσας.

Στην ίδια συνάντηση που είχε ως θέμα «Το μάθημα των Θρησκευτικών στο σύγχρονο σχολείο» παρουσιάσθηκαν, επίσης, σενάρια διδασκαλίας με τη χρήση των Τεχνολογιών Πληροφορίας και Πληροφορικής (Τ.Π.Ε.) στη μαθησιακή διαδικασία. Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με γόνιμο διάλογο ανάμεσα στο Συντονιστή και τους επιμορφουμένους θεολόγους εκπαιδευτικούς, στη διάρκεια του οποίου απαντήθηκαν ερωτήματα  επί θεμάτων αφορώντων στα νέα Π.Σ. στα Θρησκευτικά, λύθηκαν απορίες επί ζητημάτων διδακτικής μεθοδολογίας και δόθηκαν συμβουλές για την οργάνωση της διδασκαλίας στο σχολείο με την χρήση των Τ.Π.Ε.