Αρχική » ΤΠΕ – E’ ΤΑΞΗ – Ασκήσεις επεξεργασίας κειμένου για Ε’ τάξη

ΤΠΕ – E’ ΤΑΞΗ – Ασκήσεις επεξεργασίας κειμένου για Ε’ τάξη

Οι Ασκήσεις αυτές μπορούν να γίνουν σε Microsoft Word ή στο Open Office Writer για όποιον το προτιμάει.

Μέσα από αυτές τις ασκήσεις ένας μαθητής/τρία μπορεί κάνει πιο εξελιγμένες ασκήσεις για πληκτρολόγηση και μορφοποίηση κειμένου, να ασχοληθεί με αντιγραφή, αποκοπή και επικόλληση κειμένου, να μάθει  να βάζει εικόνες, πίνακες και σχήματα στο έγγραφό του και να τα επεξεργάζεται, καθώς και να ασχοληθεί και με άλλα αντικείμενα επεξεργασίας κειμένου.

Πολλές από αυτές τις ασκήσεις έχουν δημιουργηθεί από τους πολύ καλούς συναδέλφους καθηγητές Πληροφορικής κ. Χριστίνα Ζιώγα και κ. Ιωάννη Χαριτάκη.

Ασκήσεις  Ε’ τάξης:

Όποιος μαθητής/τρια μπορεί και θέλει ίσως και με λίγη βοήθεια από τους γονείς του να ασχοληθεί με κάποιες από τις ασκήσεις, μπορούν  οι γονείς του/της  να μου στείλουν  τις τελειωμένες ασκήσεις στο email: wonderer100@gmail.com.